Coraz więcej przedwyborczych zapowiedzi. Wraca więc temat włocławskiego dworca PKP

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Galczak
Andrzej Galczak

Coraz więcej przedwyborczych zapowiedzi. Wraca więc temat włocławskiego dworca PKP

Andrzej Galczak

Wybory samorządowe już niebawem. Jest to czas składania obietnic. Oczywiście wszystkie - zdaniem składających - zostaną spełnione. Wraca więc temat włocławskiego dworca.

Obecny włocławski dworzec został oddany do użytku w 1974 r. Wybudowano wtedy również dwa perony, kładkę nad torami i przejście podziemne.

Lata mijały, dworzec i jego infrastruktura coraz bardziej popadały w ruinę. Wreszcie pojawił się pomysł, aby zburzyć nieprzystający do obecnych czasów budynek i wybudować nowy. Ta sytuacja trwa do dziś. Poprzedni prezydent chciał rozwiązać ten problem. Nie udało się. Gdy przyszedł obecny mówił, że nie wystarczy pisać pisma, trzeba działać. Ale nic się nie zmieniło.

Idą wybory i temat dworca ponownie wraca. Do naszego miasta przyjechali m.in. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury oraz Krzysztof Mamiński, prezes PKP. Kilkadziesiąt minut wcześniej przed budynkiem dworca spotkał się z dziennikarzami obecny prezydent miasta.

Nie zainwestują w dworzec, ale w centrum przesiadkowe tak

- Jest to inwestycja oczekiwana przez mieszkańców, o którą zabiegamy od czterech lat - mówi Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka. - Przypomnę, że już w październiku 2015 roku zostało podpisane porozumienie dotyczące tego projektu. Chcę podkreślić, że jest to inwestycja, która jest od miasta niezależna. To jest mienie PKP, a więc Skarbu Państwa. Jako samorząd nie możemy wydać nawet złotówki, aby to miejsce zmienić. Natomiast na naszych gruntach chcemy zorganizować centrum przesiadkowe, ale czekamy z realizacją tego projektu na budowę dworca.

Prezydent dodał, że budowa, lub przebudowa dworca jest na liście rezerwowej w planach na trzeci kwartał 2022 r.

- Dzisiaj potwierdzamy, że jesteśmy rządem praktyków - podkreśla minister Andrzej Adamczyk. - Myślę, że będzie to udziałem Włocławka. Na przykładzie tego dworca, podobnie jak zmian prawie dwustu budynków dworcowych w Polsce, damy dowód swojej determinacji i chęci zmiany otoczenia.

Projektowanie poprzedzą rozmowy z mieszkańcami

PKP przystąpiły do realizacji pierwszych etapów inwestycji związanych z przebudową dworca we Włocławku. W tym roku ma być ogłoszone postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy prac projektowych. Przebudowa, lub budowa włocławskiego dworca ma być zrealizowana w ramach największego w historii PKP programu inwestycyjnego. Zakłada on gruntowną modernizację lub budowę od podstaw blisko 200 dworców w całej Polsce. Jego wartość szacowana jest na ok. 1,5 mld zł, z czego większa część tej sumy pochodzić będzie z unijnego dofinansowania.

W naszym województwie, w programie inwestycji dworcowych znalazły się budynki w: Janikowie, Kołodziejewie, Mogilnie, Złotnikach Kujawskich oraz Bydgoszcz Zachodnia, Toruń Miasto, Toruń Wschodni i Włocławek.

- Projektowanie włocławskiego dworca poprzedzone będzie warsztatami kreatywnymi, na których wysłuchamy mieszkańców tego miasta - zaznacza prezes PKP. - To, jak i cała procedura niestety muszą potrwać. Oprócz dworca zmodernizowane zostaną także perony.

Prezes PKP zapowiedział też, że jeszcze tylko przez kilkanaście dni dworzec będzie zamykany nocą. Decyzją zarządu ochrona została wzmocniona i od przyszłego miesiąca będzie dostępny przez całą dobę.

Andrzej Galczak

W Gazecie Pomorskiej pracuję od 1999 r.. Wcześniej byłem rzecznikiem prasowym dużej włocławskiej firmy. Najczęściej zajmuję się materiałami interwencyjnymi. Lubię góry, bieganie i terenową jazdę rowerem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.