Czas na nowe wyzwania [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
(ACB, JM)

Czas na nowe wyzwania [zdjęcia]

(ACB, JM)

Na inauguracji toruńskiej uczelni gościł minister Gowin oraz szef Nowoczesnej. Studencka brać rozpoczęła wczoraj nowy rok akademicki. Żacy z I roku złożyli ślubowanie.

Przekaz rektora UMK, prof. Andrzeja Tretyna podczas wczorajszej inauguracji był jasny - najważniejszy cel rozpoczynającej się nowej kadencji władz rektorskich to wprowadzenie uniwersytetu do elitarnego grona najlepiej finansowanych uczelni badawczych, czyli skoncentrowanych na badaniach naukowych, a nie masowym kształceniu rzeszy studentów, jak dzieje się to obecnie.

Strategia władz UMK wpisuje się w ogłoszoną niedawno reformę polskiej nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremiera i ministra Jarosława Gowina, obecnego podczas wczorajszej inauguracji na UMK.

Minister chce premiować jakość kształcenia i badań naukowych, a nie ilość studentów, jak dzieje się to obecnie. Kontrolą jakości kształcenia i uprawianej nauki ma zająć się Polska Komisja Akredytacyjna.

- PKA nie będzie już sprawdzać, czy wszystko zgadza się w papierach - mówił wczoraj wicepremier Gowin. Tak jak w modelu skandynawskim, jakość ma być mierzona m.in. liczbą studentów przypadających na jednego wykładowcę, w Skandynawii ten wskaźnik wynosi 12, podobnie ma być także na polskich uczelniach. Nowy algorytm finansowania uczelni ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 rok.

- Prężnie rozwijający się UMK lękać się nie musi, jesteście drogowskazem dla prawie wszystkich uczelni - minister Jarosław Gowin pochwalił mocny naukowo UMK.

Toruński uniwersytet, inaugurujący nowy rok akademicki, był w czwartek politycznym centrum kraju. Poza ministrem Gowinem na uniwersytet przybył lider Nowoczesnej Ryszard Petru, w sumie w auli UMK pojawiło się kilkunastu parlamentarzystów różnych politycznych opcji. Konferencję przed aulą zwołał Ryszard Petru, od środy goszczący w Toruniu. Lider Nowoczesnej po raz kolejny zganił minister edukacji, Annę Zalewską za jej koncepcję reformy szkolnictwa: - Na chaosie i niekompetencji nie zbudujemy silnych uczelni.

Politycy z pierwszych stron gazet przyciągnęli wczoraj na UMK rzeszę studentów. Po raz pierwszy do wielu lat w inauguracji wzięło udział tak wielu z nich, że w pewnym momencie ze względów bezpieczeństwa ochrona musiała blokować wejście do auli.

Autor: (ACB, JM)

(ACB, JM)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.