Katarzyna Ponikowska

Czas przywrócić świetność ruinom zamku. Na początek powstaną okopy legionistów

Z zamku w Bydlinie zostały przede wszystkim mury świątyni, która powstała na jej fundamentach. Są też ślady suchej fosy Fot. Arch. Gminy Klucze Z zamku w Bydlinie zostały przede wszystkim mury świątyni, która powstała na jej fundamentach. Są też ślady suchej fosy
Katarzyna Ponikowska

Na wzgórzu Św. Krzyża w Bydlinie w tym roku zostaną odtworzone okopy legionistów Józefa Piłsudskiego. Ma to być początek przywrócenia świetności całego wzgórza z ruinami zamku.

Na wzgórzu Św. Krzyża w Bydlinie w tym roku zostaną odtworzone okopy legionistów Józefa Piłsudskiego. Ma to być początek przywrócenia świetności całego wzgórza z ruinami zamku.

Obecnie powstaje projekt przy wsparciu archeologów i pracowników naukowych Politechniki Krakowskiej z dziedziny fortyfikacji I wojny światowej. Pierwszy etap prac ma polegać na odtworzeniu i odsłonięciu zachowanych elementów fortyfikacji polowych - okopów legionistów z czasów bitwy pod Krzywopłotami.

Żywa lekcja historii

W celu przybliżenia, jak wyglądało tu życie legionistów, wybudowana zostanie także pokazowa gawra (schron) osłaniający walczących przed deszcze czy wiatrem. Chodzi o to, aby miejsce było jak najbardziej autentyczne.

Dlatego przeprowadzone zostaną prace rekonstrukcyjne elementów fortyfikacji wojskowych, prace saperskie (na terenie mogą się znajdować miny przeciwpiechotne z czasów I wojny) oraz roboty przygotowawcze obejmujące uporządkowanie zieleni.

- Konieczne będzie m.in. wycięcie drzew, aby wzgórze było widoczne. Tak jak to było kiedyś - wyjaśnia Norbert Bień, wójt gminy Klucze.

Czytaj więcej i sprawdź, z jakich elementów będzie się składała inwestycja i kiedy może się ona spodziewać pierwszych zwiedzających. 

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Ponikowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.