Czesław Mozil znów będzie prowokować?

Czytaj dalej
Fot. Artur Rawicz
Paweł Gzyl

Czesław Mozil znów będzie prowokować?

Paweł Gzyl

Tym razem wokalista nagrał płytę z mistrzami muzyki dawnej.

Tego jeszcze nie było w wykonaniu krakowskiego piosenkarza - 3 marca ukaże się płyta nagrana przez Czesława Mozila i jego polsko-duński zespół z orkiestrą barokową Arte dei Suonatori - „Księga emigrantów 2”.

Pierwsza część trylogii poświęconej tematyce wyrażonej jej tytułem ukazała się trzy lata temu. Zawierała ona typowe dla grupy Czesław Śpiewa piosenki o kabaretowym zacięciu z tekstami napisanymi przez krakowskiego poetę Michała Zabłockiego.

Nie obyło się bez skandali - związek zawodowy Solidarność pozwał do sądu Mozila za to, że bezprawnie wykorzystał jego słynne logo w teledysku promującym album do utworu „Nienawidzę cię Polsko”. Sąd Okręgowy w Krakowie uznał jednak, że piosenkarz miał do tego prawo, bo znaczek został wykorzystany jako symbol Polski. Czy nowa płyta również wywoła podobne sensacje?

Słodko-gorzkie teksty Michała Zabłockiego ponownie swobodnie łączą żartobliwą narrację z poważnymi tematami tożsamości narodowej, patriotyzmu i emigracji na „Księdze emigrantów 2”. Tytuły i treść piosenek nawiązują do znanych i lubianych wierszy oraz popularnych rymowanek dla dzieci: „Mam trzy latka” „Lokomotywa” czy „Kaczka”. A wszystko to zapakowane jest w szlachetnie wykonaną okładkę z burakiem na czele, autorstwa Pawła Zawiślaka, stanowiąc kolejny autoironiczny akcent charakterystyczny dla twórczości Czesław Śpiewa.

Tym razem najbardziej zaskakuje brzmienie piosenek. Nowy materiał powstał bowiem we współpracy z polską orkiestrą barkową o międzynarodowej renomie. Arte dei Suonatori, prawdziwi mistrzowie muzyki dawnej, mają na swoim koncie kilkanaście płyt i kilka prestiżowych nagród muzycznych.

„Nie zgadzamy się na to, że elementem naszej tożsamości są gacie do kolan”

- Seria wspólnych koncertów zagranych jesienią 2015 roku, bardzo nas ucieszyła. Nie sądziliśmy, że będziemy w stanie tak fajnie się dogadać i razem stworzyć muzyczny świat, który sprawdzi się na koncertach. Publiczność była zachwycona, a my dwa miesiące po trasie wylądowaliśmy razem w studiu nagraniowym RecPublica w Lubrzy. Szybko się okazało, że nasze światy, wcale się nie różnią. Zresztą ja i moi muzycy nie zgadzamy się na nazywanie muzyki klasyczniej muzyką poważną. Przecież ta muzyka była kiedyś rozrywkowa! - wyjaśnia Mozil.

8 marca ruszy trasa promująca „Księgę emigrantów 2”. Na razie koncerty odbywać się będą na północy Polski.

Paweł Gzyl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.