Czy ktoś włamał się do systemu komputerowego przychodni?

Czytaj dalej
Fot. MAREK ZAKRZEWSKI
Natalia Dyjas-Szatkowska

Czy ktoś włamał się do systemu komputerowego przychodni?

Natalia Dyjas-Szatkowska

– W momencie otwarcia poradni i uruchomienia programu, który przyjmuje pacjentów, a dzięki niemu możemy wypisywać recepty, skierowania i wnioski, przez minutę przestał on działać – mówi Robert Sapa, lekarz pracujący w przychodni ABC Medic w Zielonej Górze. – Po kilku nieudanych próbach włączenia programu wezwaliśmy informatyka. Sprawdził on w jego historii, że został zablokowany, prawdopodobnie prze atak hakerski.

Odblokowanie programu byłoby możliwe, gdyby pracownicy przychodni ABC Medic zapłacili hakerom kwotę 4 tysięcy złotych.

– Powiadomiliśmy policję, bo nosiło to znamiona przestępstwa – tłumaczy Robert Sapa.

– Ataki w cyberprzestrzeni nie są niczym nowym, ale zbulwersowało nas to, że taki atak wpłynął w sposób niekorzystny na funkcjonowanie placówki. Mamy okres grypowy i sporo pacjentów. A ten atak znacznie spowolnił możliwość przyjmowania chorych. To bulwersujące, że hakerzy atakują jednostki, które pełnią misję publiczną. W tak ważnej dziedzinie, jaką jest ochrona zdrowia.
Sprawa została zgłoszona na policję, co potwierdziła nam rzecznik KMP, Małgorzata Stanisławska. Służby apelują o czujność w internecie.

Informatycy we wtorek naprawiali program, do którego nielegalnie się włamano.
– Zanim informatyk uruchomi program zastępczy, mamy dzień straty – wyjaśnia Sapa.
– Widzimy powagę zagrożenia. Niebezpieczne jest to, że cyber-ataki mogą uderzać w bezpieczeństwo zdrowotne ludzi. Jesteśmy przecież instytucją publiczną, które dba o zdrowie pacjentów. Taki atak to ewenement.

Natalia Dyjas-Szatkowska

Dzień dobry! Nazywam się Natalia Dyjas-Szatkowska i jestem rodowitą zielonogórzanką. Pracuję w "Gazecie Lubuskiej" od 2016 roku. I choć z wykształcenia jestem filologiem polskim i teatrologiem, to swoją pracę zawodową związałam właśnie z mediami. 


W obszarze moich działań znajdują się:   • problemy i sprawy Zielonej Góry,

  • kwestie, które poruszają mieszkańców powiatu zielonogórskiego.


Ważne są dla mnie codzienne problemy mieszkańcówsprawy społeczne i kulturalne naszego regionu. Nie jest mi obojętny los zwierzaków i często piszę o nich na naszych łamach. Lubię spotkania z ludźmi i to właśnie nasi Czytelnicy są dla mnie wielką inspiracją. To oni podpowiadają, czym warto się zająć, co ich boli, denerwuje, ale i cieszy. 


Zawsze lubiłam rozmawiać z ludźmi. Jako osoba, która pracowała z nimi podczas organizacji różnych wydarzeń kulturalnych i festiwali, zrozumiałam, że to właśnie człowiek i jego historia są dla mnie najważniejsze. To więc chyba nie przypadek, że zaczęłam pracę w dziennikarstwie... 


W wolnych chwilach (jeśli jakaś się znajdzie... :)) nałogowo pochłaniam książki (kryminałom mówię nie, ale mocno kibicuję nowej, polskiej prozie) i z aparatem poznaję nasze piękne województwo lubuskie. Chętnie dzielę się urodą regionu na łamach "Gazety Lubuskiej" i portalu "Nasze Miasto". Nie boję się też pokazywać, co jeszcze mogłoby się tutaj zmienić. I to właśnie przynosi mi największą satysfakcję w pracy. Gdy uda się choć trochę ulepszyć otaczającą nas rzeczywistość. 


Czy w Twojej okolicy dzieje się coś ważnego? Masz sprawę, która Twoim zdaniem powinna zostać opisana w naszej gazecie? A może masz jakiś kłopot, który należy rozwiązać? Śmiało! Skontaktuj się ze mną, postaram się zająć danym tematem.


Kontakt do mnie: natalia.dyjas@polskapress.pl


Telefon: 68 324 88 44 lub: 510 026 978.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.