Czy to GAFA rządzi współczesnym światem?

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
prof. Ryszard Tadeusiewicz

Czy to GAFA rządzi współczesnym światem?

prof. Ryszard Tadeusiewicz

Śledząc dzieje świata, widzimy, że stale ktoś starał się nim zawładnąć. W przeszłości były to jednostki (Aleksander Macedoński, Napoleon, Hitler) lub państwa (starożytny Rzym, Imperium Brytyjskie, USA). Ale dziś żaden człowiek ani żadne państwo nie jest w stanie zdominować całego świata.

Taką władzę mogą jednak uzyskać korporacje ponadnarodowe, wykorzystujące globalny trend do tworzenia i rozwijania społeczeństw informacyjnych na bazie internetu i telekomunikacji mobilnej. Co prawda żadna z nich nie jest w stanie w pojedynkę zdominować całego świata, ale cztery wielkie firmy: Google, Amazon, Facebook i Apple są tego bardzo bliskie.

Działają one w różnych obszarach i bezpośrednio ze sobą nie współpracują, ale ich łączny wpływ na gospodarkę i politykę światową sprawia, że coraz częściej mówi się, że GAFA (skrót złożony z pierwszych liter nazw tych firm) rządzi światem. Firmy GAFA udostępniają miliardom ludzi na całym świecie to, czego najbardziej potrzebują: Google wiedzę, Amazon towary, Facebook kontakty, Apple rozrywkę. Oczywiście przedstawiam to w dużym skrócie, bo zakres działań każdej z tych firm jest znacznie szerszy, ale z grubsza tak to właśnie wygląda.

W historii ci, którzy rządzili, mieli - z reguły - także wielkie majątki. Nie inaczej jest w przypadku GAFA. Właściciele albo główni udziałowcy firm GAFA mają ogromne majątki osobiste: Larry Page i Sergey Brin (główni udziałowcy Google) posiadają łącznie 81 mld USD. Jeff Bezos, właściciel Amazon, wyceniany jest na 73 mld USD. Mark Zuckerberg, właściciel Facebooka, szczyci się majątkiem 56 mld USD. Laurene Powell Jobs, spadkobierczyni Steve Jobsa, twórcy Apple, ma 20 mld USD.

Co więcej - ich majątki stale rosną. Kapitalizacja tych dominujących firm podwoiła się w ciągu ostatnich trzech lat!

prof. Ryszard Tadeusiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.