Czy w Grudziądzu i powiecie grudziądzkim powstaną samorządowe, masowe punkty szczepień na COVID-19? Sprawdziliśmy

Czytaj dalej
Fot. fot. grzegorz olkowski / polska press
Aleksandra Pasis

Czy w Grudziądzu i powiecie grudziądzkim powstaną samorządowe, masowe punkty szczepień na COVID-19? Sprawdziliśmy

Aleksandra Pasis

W Grudziądzu na chwilę obecną nie planuje się uruchomienia dodatkowego, samorządowego punktu szczepień na COVID-19 ponieważ te, które działają w podmiotach leczniczych zadeklarowały gotowość szczepień nawet ponad limit jaki wyznaczył Wojewoda. Z kolei starosta grudziądzki, Adam Olejnik wskazał jako Powiatowy Punkt Szczepień Masowych salę gimnastyczną łasińskiej podstawówki. Na razie jednak trwają w tym zakresie analizy NFZ-u.

Zobacz wideo: Szczepionkę na COVID-19 dostaniemy w pracy? Są nowe informacje!

W tej chwili na terenie Grudziądza działa 12 punktów szczepień na COVID-19. Są to głównie przychodnie podstawowej opieki niemal na każdym osiedlu i Starówce oraz największy w szpitalu koordynacyjnym przy ul. Rydygiera. - Zadeklarowana do Narodowego Funduszu Zdrowia ilość szczepień przez te punkty kształtuje się obecnie na poziomie 5 120 osób tygodniowo, przy założeniu dostępności odpowiedniej liczby dawek szczepionek - informuje Karol Piernicki, rzecznik prasowy prezydenta Grudziądza.

Z informacji uzyskanych od rzecznika Ratusza wynika, że Wojewoda zwrócił się z prośbą o zwiększenie limitów maksymalnie do 800 szczepień tygodniowo na 10 000 dorosłych mieszkańców w ramach tworzonych przez samorządy Punktów Szczepień Masowych.

- Dla Grudziądza oznacza to liczbę 5 520 dawek tygodniowo - wyjaśnia Karol Piernicki. I kontynuuje: - Nasze dotychczas funkcjonujące punkty zadeklarowały, że są w stanie wykonywać tygodniowo 5 590 szczepień poza obowiązujący limit, czym w pełni zabezpieczamy oczekiwania Wojewody. Nasz potencjał w tym zakresie jest wystarczający dla zapewnienia bezpieczeństwa i sprawnego przeprowadzenia procesu szczepień.

[polecane]21412719[/polecane]

Jak podkreśla Karol Piernicki, część podmiotów służby zdrowia uzależnia zwiększenie liczby wykonywanych szczepień od zmiany przepisów prawa, które pozwalałyby wykonywać kwalifikacje do szczepień przez pielęgniarki lub ratowników medycznych.

By usprawnić procedurę administracyjną związaną ze szczepieniami prezydent Grudziądza oddeleguje sześciu pracowników Ratusza do szpitala, gdzie odbywa się najwięcej szczepień dziennie. Urzędnicy do pracy w lecznicy zostaną skierowani od poniedziałku, 12 kwietnia.

W Łasinie dodatkowy, powiatowy punkt szczepień? Trwają analizy NFZ-u

Starosta powiatu grudziądzkiego, Adam Olejnik po konsultacjach z wójtami i burmistrzami gmin wskazał jako dodatkowy, Powiatowy Punkt Masowych Szczepień salę gimnastyczną Szkoły Podstawowej przy ul. Curie-Skłodowskiej 14 w Łasinie. Koordynatorem całego przedsięwzięcia ma być szpital w Łasinie. - Na razie nie zapadła ostateczna decyzja. Punkty wskazane przez samorządy są w tej chwili analizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - zaznacza Adam Olejnik, starosta powiatu grudziądzkiego.

Zgodnie z założeniami w punkcie samorządowym w Łasinie planuje się wykonywanie minimum 100 szczepień dziennie.

- Punkt jest zorganizowany, pozytywnie zaopiniowany przez Sanepid. Mamy sprzęt oraz zabezpieczony personel, pielęgniarki z naszego szpitala i rezerwowe w razie nagłej potrzeby - zapewnia Łukasz Przychodzki, dyrektor medyczny szpitala w Łasinie. - Wsparcie zapewniają też strażacy z OSP Łasin, którzy będą kontrolowali przepływ pacjentów, aby były przestrzegane normy sanitarne. Teraz czekamy na szczegółowe wytyczne dotyczące już samego funkcjonowania punktu.

Co ważne - jak podkreśla starosta Olejnik - wszyscy wójtowie i burmistrzowie z gmin powiatu grudziądzkiego zadeklarowali wsparcie czy to w zakresie personelu czy innym, w zależności od potrzeb.

Waldemar Kurkowski, wójt Gminy Gruta: - Jak najbardziej jeśli będzie takie zapotrzebowanie, oddelegujemy do Łasina personel medyczny z naszego terenu. Dodam, że jeśli chodzi o Gminę Gruta, to wykonujemy około 140 szczepień tygodniowo i nie zmarnowaliśmy ani jednej dawki szczepionki.

[polecane]21453737[/polecane]

Jeśli zapadnie ostateczna decyzja, punkt masowych szczepień w Łasinie może zostać uruchomiony 20 kwietnia. Jeśli tak się stanie, niezwłocznie o tym poinformujemy.

W Gminie Grudziądz, szczepienia będą też w Mokrem

- W związku ze zwiększonymi dostawami szczepionek, planujemy uruchomienie dodatkowego punktu w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w miejscowości Mokre - informuje Jacek Wrzos, koordynator ds. szczepień w Gminie Grudziądz. - Ma on zacząć działać pod koniec kwietnia.

[polecane]21455433[/polecane]

Dotąd na terenie Gminy Grudziądz funkcjonuje jeden punkt szczepień w ZOZ w Piaskach. - Wykonaliśmy w sumie około 600 szczepień - dodaje Jacek Wrzos. - Po uruchomieniu punktu w Mokrem, myślę że tygodniowo w obu punktach będziemy szczepić w sumie około dwustu pacjentów.

Do szczepień chętni także więźniowie

Szpital w Grudziądzu, który jest bez wątpienia liderem szczepień w całym regionie, w tym tygodniu realizuje szczepienie 3200 osób. Są to m.in. służby mundurowe oraz osoby powyżej 60 roku życia i z grupy "zero", czyli medycy, osoby dializowane i onkologiczne. Wczoraj personel szpitala także szczepił 25. osadzonych z Zakładu Karnego przy ul. Wybickiego.

Aleksandra Pasis

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.