Czystsza Wisła, czystszy Bałtyk

Czytaj dalej
red.

Czystsza Wisła, czystszy Bałtyk

red.

Jak kompleksowo rozwiązać problemy gospodarki wodno-ściekowej dla całej aglomeracji krakowskiej? Odpowiedź dobrze znają w Wodociągach Krakowskich. Już po raz kolejny ta miejska spółka została doceniona za swe działania podejmowane w ramach prowadzonej polityki proekologicznej: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przyznał w tym roku przedsiębiorstwu tytuł ekoLIDERA w kategorii #ekoPROJEKT UE.

Dzięki projektom „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie – etap II i III”, realizowanym przy udziale środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zmodernizowało i rozbudowało Zakład Oczyszczania Ścieków „Kujawy” – jedną z dwóch (obok zakładu w Płaszowie) centralnych oczyszczalni ścieków Krakowa. Jak wyjaśnia prezes krakowskiego MPWiK Ryszard Langer, była to bardzo istotna inwestycja, ponieważ dzięki niej w oczyszczonych ściekach, które są odprowadzane do Wisły, udało się znacznie obniżyć poziom azotu. Tym samym spełniamy najostrzejsze wymogi norm krajowych i europejskich.

Przy okazji modernizacji zakładu „Kujawy” wybudowano również 2,5 km nowej sieci kanalizacyjnej, co pozwoliło zlikwidować znaczną liczbę przydomowych szamb. – Wybudowana kanalizacja sanitarna stanowi uzupełnienie systemu odprowadzania ścieków z obszaru Nowej Huty – informuje Ryszard Langer. Zwraca jednocześnie uwagę, że realizacja tego projektu – obok podniesienia komfortu życia mieszkańców Krakowa – ma także wymiar ponadregionalny: pozytywnie wpłynęła na ochronę ekosystemu Wisły, a tym samym również Bałtyku.

Drugi z ważnych projektów MPWiK, czyli „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie – etap III”, to kolejne kilometry kanalizacji sanitarnej dla miasta. Tu niemałym wyzwaniem dla Wodociągów Krakowskich była renowacja prawie stuletniego, prawobrzeżnego kolektora Wisły. Przy zastosowaniu nowoczesnych technologii udało się zmodernizować 5,27 km leciwego kanału. Zadbano również o bezpieczeństwo dostaw wody dla mieszkańców północno-wschodniej części Krakowa: na osiedlu Górka Narodowa powstały dwa potężne zbiorniki wodociągowe – każdy o wysokości 9 metrów i średnicy 50 metrów. Mieszczą one w sumie 30 tysięcy metrów sześciennych wody, co stanowi równowartość 120 milionów napełnionych szklanek! Jeśli uświadomimy sobie równocześnie, że obecnie długość sieci wodociągowej w stolicy Małopolski wynosi już prawie 2170 km (czyli o 40 km więcej, niż wynosi odległość z Krakowa do Madrytu), to możemy mieć wyobrażenie o skali podejmowanych inwestycji.

Działania proekologiczne Wodociągów Krakowskich nie ograniczają się jednak wyłącznie do realizacji wielkich przedsięwzięć. To również prowadzona od kilku lat działalność edukacyjna. – Poszanowanie zasobów środowiska naturalnego i odpowiedzialne z nich korzystanie to zasady, które należy przekazać kolejnym pokoleniom – podkreśla prezes Langer.

Poprzez realizowaną do 2013 roku kampanię informacyjną „Dobra woda prosto z kranu” MPWiK niestrudzenie zachęca krakowian do picia nieprzegotowanej „kranowianki”. Natomiast specjalnie z myślą o kształtowaniu świadomości ekologicznej wśród najmłodszych powstała „Akademia Kropelki”. Od 2009 roku cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem. A w zeszłym roku Wodociągi Krakowskie uruchomiły kolejny program edukacyjny: „Wędrówki Kropelki”, czyli interaktywne przedstawienie dla przedszkolaków.

Niebawem oferta edukacyjna zostanie poszerzona o programy dla nieco starszych krakowian. Już teraz – kilka razy do roku – mają oni okazję odwiedzić obiekty spółki podczas dni otwartych. W tym roku wystartowała także pierwsza edycja skierowanego do całych rodzin Festiwalu Wody, który ma szansę wpisać się na stałe w kalendarz krakowskich imprez ekologicznych.

Ryszard Langer, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie:

Ostatnie lata są dla Wodociągów Krakowskich czasem wyzwań i dynamicznego rozwoju. Od ponad dekady aplikujemy o środki unijne i z ich udziałem realizujemy ogromne projekty inwestycyjne. Od 2000 roku na realizację inwestycji i modernizację istniejącej infrastruktury wydatkowano miliardy złotych. Dzięki zainwestowaniu takich nakładów Wodociągi Krakowskie nie tylko wpływają na podniesienie komfortu życia w Krakowie, ale także mają pozytywne oddziaływanie na środowisko w wymiarze ponadregionalnym. Realizowana przez nas gospodarka wodno-ściekowa stawia Kraków obok największych miast zachodniej Europy.


Projekt „Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków »Kujawy«” 2013–2015

* Koszt projektu: 77 021 858,17 zł
* Dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko: 28 659 912,6 zł

Projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie – etap III” (rozbudowa kanalizacji sanitarnej dla miasta)
* Koszt projektu: 82 979 357,68 zł
* Dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko: 36 620 479,28 zł

red.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.