Marek Białowąs

Dar dla mediateki od matki aktora

Dar dla mediateki od matki aktora
Marek Białowąs

Lucyna Kozłowska, matka Macieja Kozłowskiego chce przekazać księgozbiór zmarłego aktora kargowskiej mediatece

Pomysł zrodził się w czasie pobytu w grudniu ub. r. w Kargowej matki znanego aktora. Pani Lucyna Kozłowska w trakcie rozmowy z burmistrzem Jerzym Fabisiem zaproponowała, że odda wszystkie książki tego słynnego, byłego mieszkańca miasta.
- To dla nas szansa na utrwalenie pamięci Macieja Kozłowskiego i jego związków z Kargową. - mówi burmistrz. - Jesteśmy bardzo wdzięczni za taki gest.
- Jestem ciekawy, jakie książki miał w domu taki słynny aktor, co czytał? Mogą tam być takie egzemplarze, o które trudno w mediatece - powiedział ,,GL’’ Patryk, uczeń kargowskiego gimnazjum.
M. Kozłowski, obok pisarza Eugeniusza Paukszty i malarza Wilhelma Blanke należy do najbardziej znanych postaci związanych z Kargową. Jego portret można zobaczyć na głównej ulicy miasta. W mediatece ,,Światowid’’ (nazywanej tak dla upamiętnienia działającego w tym miejscu przed laty kina ,,Światowid’’) jest też gablota poświęcona aktorowi. Nie można też zapominać o festiwalu Kozzi Gagnsta, którego patronem byłe swego czasu M. Kozłowski.
- Teraz obok gabloty aktora będziemy mieć też jego książki - mówi Małgorzata Kwiecień, szefowa mediateki. - W połowie lutego będę mogła ustalić szczegóły przekazania nam zbioru z matką aktora.
M. Kwiecień planuje podróż do Zgierza, gdzie mieszka pani Lucyna Kozłowska, aby ocenić kolekcję i ustalić szczegóły jej przejęcia. Dziś nie jest jeszcze znana tematyka zbieranych przez aktora książek ani ich liczba.
- Nie mamy oddzielnego pomieszczenia na zbiór, który otrzymamy - mówi M. Kwiecień. - Nie wiem też ile jest tych książek. Możemy jednak wydzielić lub dostawić regał, który będzie oznaczony jako książki Macieja Kozłowskiego. Musimy też ustalić z mamą aktora, czy poszczególne tomy będziemy mogli wypożyczać do domów kargowian, czy będzie można z nich korzystać tylko na miejscu.
Maciej Kozłowski zmarł w Warszawie w 2010 r. Miał 52 lata. Wcześniej od dawna chorował na zapalenie wątroby typu C. W Kargowej się urodził i mieszkał do 12. roku życia. Był honorowym jej obywatelem.
Ukończył wydział aktorski łódzkiej Filmówki w 1984 r. Grał w serialach m m.in. ,,Królowa Bona’’, ,,Przyłbice i kaptury’’, ,,Pogranicze w ogniu’’, ,,Trzeci oficer’’, ,,M jak miłość’’. Ważne role stworzył w ,,Pożegnaniu z Marią’’, ,,Krollu’’, ,,Psach’’, ,,Mieście prywatnym’’. a ą

Marek Białowąs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.