Tatiana Biela

Dariusz Popiela - olimpijczyk został strażnikiem pamięci Sądecczyzny

Kajakarstwo to moja wielka miłość i pasja - mówi olimpijczyk, mistrz Polski i wicemistrz Europy Fot. Archiwum Dariusza Popieli Kajakarstwo to moja wielka miłość i pasja - mówi olimpijczyk, mistrz Polski i wicemistrz Europy
Tatiana Biela

Choć mógłby koncentrować się na zdobywaniu medali, dał się pochłonąć swej pasji do historii. Znany kajakarz przywraca pamięć o dawnych mieszkańcach regionu: Żydach oraz Łemkach.

Wielka, całkowicie zarośnięta łąka, dwie zniszczone macewy, zaniedbana droga dojazdowa - tak wyglądał żydowski cmentarz w Krościenku nad Dunajcem, kiedy Dariusz Popiela, znany sądecki kajakarz po raz pierwszy odwiedził to miejsce.

- Dowiedziałem się o nim od mojego fizjologa, profesora Jerzego Żołądzia z krakowskiego AWF- u. Przyjechałem, zobaczyłem i powiedziałem sobie, że muszę coś z tym zrobić - opowiada.

Dariusz Popiela skontaktował się z historykiem Łukaszem Połomskim, założycielem Sądeckiego Sztetla i po krótkiej konsultacji, postanowił zająć się problemem. - Na początku byłem przekonany, że zostanę z tym sam i nawet przygotowałem pieniądze na skromny nagrobek upamiętniający miejscowych Żydów - wspomina Dariusz. - Potem jednak wpadłem na pomysł, żeby spróbować zaangażować lokalną społeczność oraz ogłosić zbiórkę na ten cel w internecie.

Efekt przeszedł jego najśmielsze oczekiwania. Odezwali się ludzie z różnych stron świata, i powoli zaczęły wpływać pierwsze pieniądze. Pojawiły się także artykuły na temat akcji Dariusza w zagranicznej prasie.

Z dalszej części tekstu dowiesz się:

 • co powstanie zamiast wcześniej planowanego skromnego nagrobka
 • jaką wielką pasję oprócz sportu ma Popiela
 • jak reaguje kiedy spotyka ludzi o odmiennych poglądach
Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tatiana Biela

Dziennikarka „Gazety Krakowskiej” i portalu naszemiasto.pl od 2018 roku, wcześniej dziennikarka i reporterka m.in. w "Dobrym Tygodniku Sądeckim" i Naszej Telewizji Sądeckiej. Z wykształcenia etnolog i antropolog kulturowy, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień zajmuje się szeroko pojętą tematyką lokalną, szczególnie interesują mnie tematy społeczne i kulturalne. Lubię wychodzić z aparatem w teren, by na bieżąco śledzić zmiany  zarówno w Nowym Sączu, jak i w całym regionie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.