Dekomunizacja w Tarnowie. Dwie kolejne ulice zmienią nazwy

Czytaj dalej
Fot. Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek

Dekomunizacja w Tarnowie. Dwie kolejne ulice zmienią nazwy

Robert Gąsiorek

Kolejne dwie tarnowskie ulice mogą zmienić patronów. Pod lupą są Anioł i Fąfara. Mieszkańcy pierwszej z nich nie chcą zmiany, ale radni raczej ich nie posłuchają.

W Tarnowie serial dekomunizacji ulic będzie miał ciąg dalszy. Po zmianie ośmiu patronów, kojarzących się z dawnym ustrojem, na wrześniowej sesji tarnowscy radni na tapetę wezmą życiorysy dwóch Stanisławów: Anioła i Fąfary.

Ulica, której od lat patronuje ten pierwszy, według planów radnych ma zmienić nazwę na Powstańców Styczniowych.

- Nie mam nic przeciwko nowej nazwie ulicy, ale myślę że zmiany nie mają sensu. Nazwisko Anioła nigdy nie kojarzyło mi się z represjami, mordami czy historiami tego typu. Wolałbym, żeby zostało tak, jak jest teraz - mówi Aleksander Flądro, mieszkaniec ul. Stanisława Anioła.

Radni w Tarnowie postanowili jednak zmienić nazwę ulicy po zasięgnięciu opinii Instytut Pamięci Narodowej, który w pierwotnym wykazie nazw ulic do zmiany nie uwzględnił Stanisława Anioła. W czerwcu uznano jednak, że Anioł rodem z PRL powinien jednak zostać wykreślony.

Mieszkańcy mówią: Nazwisko Anioła nie kojarzy się z komunistycznymi represjami

- Stanisław Anioł już przed wojną był związany ze środowiskiem komunistycznym w Tarnowie. Po wojnie bardzo szybko zaangażował się w budowę komunizmu. Był sekretarzem komitetu powiatowej Polskiej Partii Robotniczej, a później działał w PZPR. W 1948 roku został dyrektorem Zakładów Azotowych, mimo że posiadał wykształcenie podstawowe. Działał okresie, gdy dochodziło do likwidacji podziemia niepodległościowego, dlatego wskazaliśmy go do zmiany - tłumaczy Jakub Ryba z IPN w Krakowie.

Mieszkańcy mościckiej ul. Anioła o swym patronie złego słowa jednak nie powiedzą. Stanisław Smoter pracował w Azotach za czasów, gdy kierował nim Stanisław Anioł.

- To nie był typowy komunista, który robił coś złego. Pomagał pracownikom zawsze, gdy go o to prosili - wspomina mężczyzna.

Radni zdekomunizować chcą także ul. Stanisława Fąfary - oficera Gwardii Ludowej. W nazwie ulicy na Gumniskach pojawić się ma nazwisko Józefa Władysława Krogulskiego.

Ewentualne zastrzeżenia dotyczące zmian nazw ulic mieszkańcy mogą do 11 sierpnia kierować do Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 3, pokój 215.

Robert Gąsiorek

Pracuje w redakcji Gazety Krakowskiej i portalu tarnow.naszemiasto.pl. Piszę o tematach związanych z miastem Tarnowem oraz powiatami: tarnowskim oraz dąbrowskim. Zajmuje się sprawami kryminalnymi oraz przygotowuję teksty dotyczące ludzkich problemów. Wykonuję również fotogalerie z ciekawych imprez, które odbywają się w regionie. Staram się w moich tekstach przedstawiać sprawy w sposób rzetelny i pomagać rozwiązywać problemy. Nie jestem obojętny na ludzką krzywdę. Prywatnie interesuje się sportem w szczególności piłką nożną.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.