Małgorzata Gleń

Deputaty dla 235 tys. ludzi

Deputaty dla 235 tys. ludzi
Małgorzata Gleń

Emeryci i renciści, który kiedyś pracowali na kopalniach mogą dostać po 10 tys. zł.Pieniędzy nie dostanie m.in. część byłych górników z kopalni Brzeszcze i Piast.

Wnioski w sprawie 10 tys. zł rekompensaty za deputat węglowy można składać od wtorku. Wczoraj pod 37 punktami (są głównie na Śląsku, w Małopolsce jest tylko jeden, w Libiążu), gdzie można je zanieść, kolejki były ogromne. Wnioski można składać do 18 listopada.

Prezydent Andrzej Duda ustawę o rekompensacie za deputat podpisał 23 października. Ustawa zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych netto. Wypłata świadczeń zaplanowana jest do końca 2017 roku.

- Przydadzą się, ale tak naprawdę, wolałbym dostawać pieniądze za te trzy tony węgla jak koledzy, który na emeryturę poszli wcześniej niż ja - mówi Józef Krajnik z Libiąża, który emeryturę odszedł w 2010 roku. Ma dopiero 56 lat.

Nie wszyscy dostaną

O rekompensatę mogą ubiegać się emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu (w naturze albo w formie ekwiwalentu pieniężnego), a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe. Uprawnione będą też wdowy oraz sieroty otrzymujące renty po górnikach. Rekompensaty nie otrzymają osoby, które deputat dostają jako dodatek do świadczeń z ZUS.

Czytaj więcej i dowiedz się, jakie są niespodziewane niedogodności wynikające z wprowadzenia ustawy i gdzie można złożyć wniosek o deputat.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

    już od
    18,45
    /5 dni
Małgorzata Gleń

Kierownik oddziału grupy Polska Press w Oświęcimiu. Nasz oddział zajmuje się tzw. Małopolską zachodnią, czyli czterema powiatami: oświęcimskim, wadowickim, chrzanowskim i olkuskim. Zajmujemy się różnorodną tematyką, m.in. lokalnymi sprawami społecznymi, polityką, gospodarką i tzw. obsługą regionu. Tworzymy Gazetę Krakowską i Nasze Miasto. Najłatwiej z nami jest skontaktować dzwoniąc do poszczególnych dziennikarzy, pisząc na adresy mailowe: olkusz@gk.pl, chrzanow@gk.pl lub oswecim@gk.pl

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

kraj

Za to bogaty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.