Bogusław Kwiecień

Dla posła z Jawiszowic zatrzymywali specjalnie pociąg cesarsko-królewskiej kolei

Anna Kasprzyk-Hałat ze Stowarzyszenia Przyjaciół Jawiszowic Fot. Bogusław Kwiecień, Archiwum Stowarzyszenia Przyjaciół Jawiszowic Anna Kasprzyk-Hałat ze Stowarzyszenia Przyjaciół Jawiszowic
Bogusław Kwiecień

Jan Zabuda był jedną z najbardziej znaczących postaci w ponad 700-letniej historii Jawiszowic. Blisko współpracował z kontrowersyjnym ks. Stanisławem Stojałowskim, obrońcą chłopów.

Dla niego specjalnie zatrzymywał się w Jawiszowicach pociąg kolei cesarsko-królewskiej, gdy wracał z posiedzeń parlamentu wiedeńskiego. Anegdota o pośle Janie Zabudzie jest obecna wśród jawiszowian od wielu pokoleń.

Słyszała ją także Anna Kasprzyk-Hałat ze Stowarzyszenia Przyjaciół Jawiszowic i zarazem dyrektor Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach. – Opowiadano, że w miejscu, gdzie stawał pociąg, nie było nawet przystanku. Dzisiaj jest tam stacja Jawiszowice - Jaźnik. Na posła Zabudę czekała kolaska, którą jechał do domu – mówi Anna Kasprzyk-Hałat.

Jan Zabuda jest jedną z najbardziej znaczących postaci w bogatej, ponad 700-letniej historii wsi. Urodził się 19 października w 1859 r. w Jawiszowicach. Był rolnikiem na odziedziczonym po rodzicach Adamie Zabudzie i Katarzynie (z domu Dadak) gospodarstwie, które liczyło kilka hektarów. Dzisiaj ta część Jawiszowic nazywana jest Zabudówką.

W Stowarzyszeniu Przyjaciół Jawiszowic przyznają, że o Janie Zabudzie nie ma zbyt wielu informacji. Wiadomo, że ukończył szkoły ludowe, potem zdobywał wiedzę samodzielnie, a zachowane dokumenty świadczą, że był bardzo kulturalnym człowiekiem, który posługiwał się pięknym językiem polskim. Jak opisywał go Dziennik Krakowski z 1897 roku, gdy był już posłem do Rady Państwa w Wiedniu, wygląd miał sympatyczny, włosy krótko ostrzyżone, twarz bez zarostu.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

  • O szczegółach z życia księdza,
  • Jak wpisał się w historię?
Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogusław Kwiecień

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.