Tomasz Rabjasz

Długa kolejka do bloku socjalnego w Bochni

Roboty przy budowie bloku socjalnego przy ul. Na Buczków powinny zakończyć się w październiku Fot. Tomasz Rabjasz Roboty przy budowie bloku socjalnego przy ul. Na Buczków powinny zakończyć się w październiku
Tomasz Rabjasz

Szesnaście rodzin z Bochni znajdujących się w trudnej sytuacji niedługo dostanie przydział do nowo wybudowanego bloku socjalnego.

Budynek przeznaczony dla najuboższych mieszkańców miasta znajduje się przy ul. Na Buczków. W sąsiedztwie są jeszcze trzy inne budynki z mieszkaniami socjalnymi, w których mieszka w sumie kilkadziesiąt rodzin. Lokatorzy narzekają jednak na zawilgocenia i i zagrzybienie.

- To dobrze, że miasto wreszcie inwestuje w nowe mieszkania - mówi jeden z mieszkańców ul. Na Buczków.

Wszystko wskazuje na to, że pierwsi lokatorzy jeszcze w tym roku będą się mogli wprowadzić do nowych mieszkań. Roboty budowlane powinny się zakończyć w październiku. Potem miasto będzie jeszcze musiało uzyskać pozwolenie na użytkowanie bloku.

- Jest to pierwszy tego typu obiekt w naszym mieście od 2009 r. - podkreśla Andrzej Koprowski, asystent burmistrza Bochni.

Solne Miasto dysponuje w tej chwili 128 lokalami socjalnymi. Chętnych na mieszkania tego typu jest jednak znacznie więcej. W tej chwili na przydział czeka około 60 rodzin, część z wyrokiem eksmisji.

Jedną z nich jest pani Lucyna. Kobieta ma nadzieję, że już wkrótce zamieszka w nowym miejscu.

- Obecnie żyję w bardzo trudnych warunkach. Nie mam nawet łazienki. Nowe mieszkanie byłoby dla mnie spełnieniem marzeń - zaznacza mieszkanka Bochni.

Wszystkie lokale w bloku, który powstał za 1,5 mln zł, będą miały łazienkę, ogrzewanie i zostaną pomalowane. Pozostanie więc tylko ich umeblowanie. Mieszkanie w budynku socjalnym jest dużo tańsze w utrzymaniu.

Podstawowa miesięczna opłata za metr kwadratowy powierzchni wynosi w Bochni jedynie 1,6 zł. Oznacza to, że za mieszkanie o pow. 30 m kw. trzeba zapłacić raptem 48 zł czynszu. Do tego należy doliczyć jeszcze opłaty za media oraz ogrzewanie.

O lokale z miejskiej puli ubiegać się mogą osoby, które przynajmniej od 5 lat mieszkają na terenie Bochni. Nie mogą też posiadać tytułu prawnego do innego lokalu. Warunkiem jest także to, by chętni w aktualnym miejscu pobytu mieli do dyspozycji nie więcej niż 5 metrów kwadratowych powierzchni.

Ważnym kryterium są także dochody, które - w przypadku gospodarstwa jednoosobowego - nie mogą przekraczać tysiąca złotych brutto miesięcznie. W dużych rodzinach nie może on być większy niż 750 zł brutto na osobę.

Na razie nie wiadomo, kiedy Bochnia zdecyduje się na budowę kolejnego podobnego budynku, by jeszcze bardziej zredukować liczbę czekających na przydział lokali.

Tomasz Rabjasz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.