Bogumił Storch

Długi mogą pogrążyć szpital w Wadowicach. Wydają na leczenie i sprzęt, a na długi nie ma

Nowoczesny aparat do prześwietleń RTG, wyprodukowany w USA, służy już pacjentom. Ale szpital ma problemy z długami Fot. mat. prasowe. Starostwo Powiatowe Nowoczesny aparat do prześwietleń RTG, wyprodukowany w USA, służy już pacjentom. Ale szpital ma problemy z długami
Bogumił Storch

Sąd masowo nakazuje wypłatę ratownikom medycznym zaległych dodatków. I to wraz z odsetkami. Już wydano na to 70 tysięcy zł. Szpital ma też długi wobec dostawców leków i energii. Placówka od lat cały czas jest na „minusie” - także dlatego, że dużo inwestuje, by poprawić jakość leczenia.

Wadowicki szpital powiatowy im. Jana Pawła II za ubiegły rok ma blisko 6,3 mln zł straty. To z kolei powoduje, że systematycznie rośnie też całkowite zadłużenie, na które sumują się również długi z lat poprzednich. Te zaległości wynoszą już 37 mln zł, a więc połowę wartości całego szpitala. Jeśli ten trend się nie zmieni, to placówka może zbankrutować.

Trudno jednak spłacać swoje długi w sytuacji, gdy bilans działalności też wychodzi na minus. Szpital nie zarabia, a wręcz trzeba do niego dokładać.

- Najważniejsze przychody za 2017 r. stanowiły środki z Narodowego Funduszu Zdrowia, które wyniosły 61,5 miliona złotych - wylicza główna księgowa szpitala, Renata Mikołajczyk.

Kolejne trzy miliony złotych przychodu pochodziły z działalności medycznych, jak badania laboratoryjne, rentgen, podstawowa diagnostyka, transport sanitarny, medycyna pracy. Problem w tym, że całkowite koszty wyniosły więcej niż zakładano, bo 75,4 mln zł.

Czytaj więcej:

 • Co o sytuacji mówi Beata Szafraniec, dyrektorka szpitala?
 • Wadowicka lecznica musi też ponosić koszty przegranych przed sądem pracy procesów
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bogumił Storch

Urodzony w Makowie Podhalańskim (rocznik 1978) reporter wadowickiego oddziału Gazety Krakowskiej, portalu wadowice.naszemiasto.pl i portalu gazetakrakowska.pl. Nominowany do Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii Dziennikarz lokalny. Wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dla mediów lokalnych za najlepsze publikacje w kategorii Dziennikarstwo Śledcze.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.