Małgorzata Klimczak

Dobry rok w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Dobry rok w Muzeum Narodowym w Szczecinie
Małgorzata Klimczak

Rok 2020 w Muzeum Narodowym w Szczecinie zapowiada się imponująco. Muzealnicy zaplanowali aż trzydzieści wystaw. Na stałe ekspozycje powrócą największe skarby szczecińskiej kolekcji, publiczność zobaczy także wystawy przygotowane we współpracy z instytucjami z Niemiec, Litwy, Gruzji, Danii, a nawet Kenii.

Na początku marca kolejny międzynarodowy projekt, tym razem powstały we współpracy z Gruzińskim Muzeum Narodowym. Wystawa „Henryk Hryniewski. Polski malarz w Gruzji” będzie pierwszą w Polsce prezentacją dorobku tego wybitnego, wszechstronnego artysty.

Hryniewski był utalentowanym grafikiem, malarzem, ilustratorem, a także architektem. Jest autorem fasady i dekoracji wnętrza jednego z najwspanialszych monumentów architektonicznych w Tbilisi - gmachu Biblioteki Narodowej. Był również jednym z założycieli Państwowej Akademii Sztuki w Tbilisi, późniejszym jej wykładowcą. Ekspozycję przygotują Eka Kiknadze z Gruzińskiego Muzeum Narodowego, dr Piotr Rypson oraz Lech Karwowski i Marlena Chybowska-Butler z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

W maju w Centrum Dialogu Przełomy zostaną otwarte dwie ekspozycje. Na pierwszej z nich - „Moja Solidarność” - zostaną zaprezentowane obiekty pochodzące z archiwów rodzinnych szczecinian, dotyczące „Solidarności” i sposobów przechowywania pamięci o niej po delegalizacji w czasie stanu wojennego.

Druga z wystaw - „Rodzina Wilkowskich” - powstaje w ramach międzynarodowego projektu „Upamiętnić ludzi - młodzież tworzy przyszłość” pod auspicjami Ministerstw Spraw Zagranicznych z Polski i Niemiec. Młodzież ze Szczecina oraz Nausterlitz wspólnie odwiedza miejsca pamięci związane z II wojną światową, dociera do rodzin, których członkowie byli ofiarami nazizmu. Plenerowa wystawa na placu Solidarności pokaże właśnie ich losy.

Po kilku latach przerwy związanej z remontem sal wystawowych w ramach projektu „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość”, dofinansowanego z programu Interreg VA (wspólnie z Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie), w maju 2020 roku znów będzie można podziwiać największe skarby kolekcji szczecińskiego muzeum. Do gmachu przy Wałach Chrobrego powrócą Krucyfiks Kamieński, rzeźbione kolumny z klasztoru w Kołbaczu czy Poliptyk Stargardzki.

„Od Čiurlionisa do Kairiūkštisa. Sztuka litewska w pierwszej połowie XX wieku” to tytuł ekspozycji przygotowanej we współpracy z Muzeum Narodowym im. M. K. Čiurlionisa w Kownie. Będzie to pierwsza w Polsce panoramiczna prezentacja zjawisk artystycznych w sztuce litewskiej przełomu XIX i XX wieku oraz pierwszych dekad ostatniego stulecia, intensywnie rozwijającej się w podobnym duchu i równolegle do polskiego modernizmu i wczesnej awangardy.

W przestrzeni wczesnomodernistycznego gmachu MNS na Wałach Chrobrego zaprezentowanych zostanie ponad 60 starannie wyselekcjonowanych ze zbiorów kowieńskich dzieł takich artystów, jak Petras Kalpokas, Antanas Žmuidzinavičius, Adomas Varnas, Antanas Samuolis, Admomas Galdikas, Anatomas Gudaitis, Kazys Šimons, Adolfas Valeška, a także reprezentacja bogatej i wszechstronnej twórczości bodaj najsłynniejszego twórcy litewskiego przełomu wieków, uznawanego za narodowego wieszcza - Mikalojusa Čiurlionisa. Wystawę przygotowuje polsko-litewski duet kuratorski - Osvaldas Daugelis oraz dr Dariusz Kacprzak. Wernisaż jest zaplanowany na 19 czerwca 2020 roku.

Latem w salach muzeum przy Wałach Chrobrego zostanie otwarta wystawa, której główną bohaterką będzie właśnie Odra. Wystawa fotografii Götza Lemberga to współczesny portret rzeki. Wybrane kadry natury, składające się na osobistą, odwołującą się do tradycji malarstwa pejzażowego, panoramę Odry stanowić będą inspirację do dyskusji o historii i dziedzictwie kulturowym Marchii i Pomorza.

Latem Centrum Dialogu Przełomy zaprezentuje aż trzy nowe ekspozycje. Pierwsza z nich - „Obcy wśród swoich” - została przygotowana z okazji 75. rocznicy przejęcia Pomorza Zachodniego przez polską administrację. Na wystawę złożą się zdjęcia Stefana Cieślaka wykonane w pierwszych powojennych latach oraz zdjęcia pozyskane z Instytutu Zachodniego w Poznaniu, wykonane przez ekipę IZ, która zaraz po zakończeniu II wojny światowej została wysłana na Ziemie Zachodnie w celu udokumentowania stanu nieruchomości i ruchomości na obszarach przekazanych Polsce decyzją wielkich mocarstw.

Kolejny projekt, zatytułowany „Wataha”, będzie opowiadać o wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Na wystawie, przygotowanej wspólnie z Wojskowym Biurem Edukacji Publicznej, będzie można zobaczyć skany zdjęć, dokumentów i plakatów z okresu wojny. Trzecia z ekspozycji „Jedno plemię” poświęcona będzie „czasowi Solidarności” - momentowi niezwykłej jedności Polaków, którzy utworzyli ruch społeczny o skali nieznanej w świecie.

W ostatnim tygodniu września w gmachu muzeum przy Wałach Chrobrego kolejne doniosłe wydarzenie. Otwarta zostanie druga z wystaw stałych powstałych w ramach unijnego projektu „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość”. Na ekspozycji „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI-XVII wieku”.

Małgorzata Klimczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.