Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Domniemanie winy: uczciwe firmy płacą VAT za oszustów

Czytaj dalej
Fot. Marcin Szkodziński
Zbigniew Bartuś

Domniemanie winy: uczciwe firmy płacą VAT za oszustów

Zbigniew Bartuś

Oszust zniknął z wyłudzonymi pieniędzmi. Ale skarbówka go nie ściga, tylko każe płacić jego nieświadomym kantu kontrahentom.

„Zabraliśmy pieniądze mafii VAT i daliśmy Polakom” - przekonuje premier Mateusz Morawiecki na wiecach. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2015 r. wpływy państwa z podatku VAT wyniosły 127 mld zł, w pierwszym roku rządów PiS wzrosły o 4 mld zł, a w 2017 r. już o 30 mld zł. W tym roku ma być o 10 mld zł więcej, czyli w sumie przez 3 lata fiskusowi uda się wycisnąć z VAT dodatkowe 44 mld zł.

To ile tego pochodzi z uszczelnienia VAT, czyli - jak mówi premier - skutecznej walki z mafią? Eksperci szacują, że ok. 15 mld zł.

- Problem w tym, że prócz oszustów, ścigani są także uczciwi przedsiębiorcy, którzy wpadli w sidła mafii i bez własnej wiedzy i woli zostali uwikłani w karuzele służące wyłudzaniu podatków - mówi Jerzy Martini, przewodniczący Grupy VAT w Radzie Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy żalą się, że mimo jednoznacznego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nasi urzędnicy stosują w praktyce domniemanie winy: uczciwy przedsiębiorca uwikłany przypadkowo i bez świadomości w „karuzelę VAT” jest z automatu uznawany za część oszukańczego łańcuszka i musi płacić.

Skarbówka notorycznie zarzuca przedsiębiorcom, że nie dochowali należytej staranności i blokuje firmowe konta, nalicza kary. Wiele firm przez to upadło, a padną kolejne.

Marian Bryksy, prezes Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan, przyznaje, że przedsiębiorcy są tym bardzo zaniepokojeni. Ale zastrzega jednocześnie, że organizacje gospodarcze popierają i doceniają walkę z prawdziwymi oszustami. Krajowa Administracja Skarbowa właśnie wdraża nowe narzędzia, które mają pomóc w tropieniu przestępców i jednocześnie chronić przed nimi uczciwe firmy.

Czytaj więcej:

 • Śledczy nie znają się na podatkach, więc słysząc „oszustwo” zakładają przedsiębiorcom kajdanki
 • Praktyka organów podatkowych jest skrajnie niekorzystna dla podatników.
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.