Aneta Radziejowska

Doylestown, kawałek polskiej historii w Ameryce

Gen. Władysław Anders spoczął na cmentarzu pod Monte Cassino, a w Doylestown patrzy na mogiły żołnierzy z pomnika Fot. Aneta Radziejowska Gen. Władysław Anders spoczął na cmentarzu pod Monte Cassino, a w Doylestown patrzy na mogiły żołnierzy z pomnika
Aneta Radziejowska

Amerykańska Częstochowa, czyli prowadzony przez ojców paulinów kompleks kościelny w Doylestown w stanie Pensylwania, to miejsce - także w części cmentarnej - które ciągle się tworzy, buduje, powiększa.

W pobliżu ciągle rosnącego kościoła znajduje się liczący obecnie około 5 tysięcy kwater cmentarz, podzielony na kilka sekcji. Przeniesiono tam zabytkową kaplicę, obiekt bardzo ciekawy. To niegdysiejsza, typowa dla tych rolniczych stron, stodoła, która dwa lata po zakupieniu ziemi została przekształcona w obiekt sakralny i poświęcona. To w niej zbierali się pierwsi pielgrzymi.

Obecny kościół w niczym nie przypomina tej pierwszej, drewnianej kaplicy. To budowla obszerna, nowoczesna, wielopoziomowa, otoczona pomnikami; jest na przykład rzeźba przedstawiająca prezydenta Ronalda Reagana z żoną, jest figura papieża Jana Pawła II błogosławiącego świat, jest także krzyż w hołdzie dla ofiar 11 września 2001 roku.

***

Część cmentarza, gdzie leżą polonijni weterani, nazywana bywa - z odrobiną emfazy - polskim Arlington. Każdy z prawie 1500 grobów ma taki sam, niski, skromny, szary krzyż udekorowany orzełkiem z wojskowej czapki. Chowa się tutaj osoby mające status weterana i ich współmałżonków.

Są tu groby osiadłych po wojnie w USA legionistów Piłsudskiego, weteranów drugiej wojny, więźniów obozów koncentracyjnych, uczestników powstania warszawskiego i żołnierzy armii generała Władysława Andersa.

Czytaj dalej i dowiedz się, jakie znane z polskiej historii postacie miały związki z tą amerykańską miejscowością. 

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aneta Radziejowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.