Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dr N. Med. Zbigniew Kordon: Doktor Zbysiu od zepsutych dziecięcych serc

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Iwona Krzywda

Dr N. Med. Zbigniew Kordon: Doktor Zbysiu od zepsutych dziecięcych serc

Iwona Krzywda

W jego kolorowym gabinecie szczególne miejsce zajmują zdjęcia uśmiechniętych maluchów, podarowane przez wdzięcznych rodziców. Mali pacjenci przyjeżdżają do niego na „galaretkę” i bajki o krasnoludkach czy smerfach. Dr n. med. Zbigniew Kordon z Prokocimia jest uznawany za jednego z najlepszych kardiologów dziecięcych. Specjalizuje się w diagnozowaniu wad zdeformowanych serc i układaniu planów przywracania im sprawności.

Mały Michaś urodził się z HLHS, czyli niedorozwojem lewej komory serca. Dzięki intensywnemu leczeniu i pomocy kardiochirurgów dziś jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo, a o ciężkiej chorobie przypominają tylko kolejne dawki przyjmowanych leków i regularne wizyty kontrolne w poradni kardiologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Pod Wawel jeździ do doktora Zbysia. Na galaretkę i mecze piłki nożnej. „Galaretką” jego kardiolog dr n. med. Zbigniew Kordon nazywa żel konieczny do wykonywania badania echokardiograficznego serca. Futbolowe pojedynki rozgrywają się na ekranie aparatu obrazującego pracę pompy. Niebieskie i czerwone plamy w rzeczywistości pokazują lekarzom, czy krew w sercu chłopca przepływa w prawidłowy sposób. Dla Michasia to jednak nic innego jak zawodnicy dwóch rywalizujących drużyn, którym on i doktor Zbysiu przewodzą. Jeśli na fotelu siedzi akurat inny mały pacjent, te same plamy w magicznych okolicznościach zmieniają się w krasnoludki albo smerfy.

- Myślę sobie, że rodzice, patrząc na to, w jaki sposób zachowuję się przy ich dzieciach, mogą sądzić, że nie jestem do końca normalny. Opowiadam bajki, stroję głupie miny, wydaję dziwne dźwięki. Ale innego sposobu nie ma. Diagnostyka, za którą odpowiadam, wymaga wyjątkowej precyzji, szczególnie jeśli mówimy o sercu zdeformowanym, które ma wiele nieznanych zakamarków. Jeśli nie uda się przełamać bariery, jeśli dziecko się boi, zaczyna płakać, wykonywanie badania to strata czasu, bo nie jestem w stanie tego zrobić dokładnie i wyciągnąć odpowiednich wniosków - opowiada dr n. med. Zbigniew Kordon, specjalista kardiologii dziecięcej z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

Doktor Kordon za opiekę nad chorymi sercami dzieci i nastolatków odpowiada w prokocimskiej lecznicy już blisko 40 lat. To właśnie w jego gabinecie rozpoczyna się walka ze skomplikowanymi schorzeniami kardiologicznymi, z którymi muszą się zmierzyć mali pacjenci. Specjalista zajmuje się przeprowadzaniem badań echokardiograficznych, diagnozowaniem wad serca i opracowywaniem planów, jak przywrócić sprawność tym uszkodzonym. Na szpitalnych korytarzach mówi się o nim, że u pacjentów potrafi dostrzec to, czego nikt inny nie widzi.

Czytaj więcej:

 • O krok od bloku operacyjnego...
 • "Kiedy stawką jest zdrowie i życie, nie da się patrzeć na zegarek i liczyć każdej minuty. Jak można zostawić bez pomocy dziecko, które cierpi?"
 • Scenariusz dla kardiochirurgów
Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.