Drugie śniadanie z przewodniczącym. Wspomnienie o Wojciechu Grzeszku

Czytaj dalej
Marcin Mamoń

Drugie śniadanie z przewodniczącym. Wspomnienie o Wojciechu Grzeszku

Marcin Mamoń

Miałem z nim spotkanie w Zarządzie Regionu. Wiele lat temu. Mały pokoik, biurko pod ścianą i dwa krzesła. Sekretarka przyniosła herbatę w szklance na spodku. Przewodniczący wyciągnął kanapkę i położył na parującej szklance. Widząc moje zdumienie Wojciech Grzeszek uśmiechnął się i powiedział: - Widzi Pan, bo ja lubię na ciepło.

Pomyślałem sobie wtedy i myślę dzisiaj, kiedy nie ma Go wśród nas, że taką scenę chciałbym zobaczyć w filmie o działaczach związkowych. To wspomnienie mówi o czymś jeszcze: o świecie, który już przeminął. Skromna kanapka ogrzana herbatą - prosty, sposób na ciepły posiłek. Kto dziś pamięta o drugim śniadaniu? Komu robi je żona? Zamiast tego idziemy na lunch, do restauracji serwujących wynalazki dla dbających o dietę pracowników korporacji.

Wojciecha Grzeszka zabraknie nie tylko w jego gabinecie w gmachu Zarządu Regionu Solidarności przy Placu Szczepańskim. Zabraknie go na patriotycznych uroczystościach - przed Krzyżem Katyńskim - miejscu, któremu nadał rangę spotkań wspólnotowych dla wszystkich, którzy w Polsce po 1989 roku wołali o pamięć dla bohaterów zamordowanych w Katyniu i którzy domagali się szacunku niepodległego już państwa dla nich samych - działaczy Solidarności i organizacji antykomunistycznych. Dla ich zaangażowania i poświęcenia, walki o wolność.

Oni nie mogli pogodzić się z lekceważeniem, pogardą, biedą a w końcu zapomnieniem jakiego doświadczali przez wiele lat po odzyskaniu niepodległości. Wojciech Grzeszek chciał to zmienić.

Walczył o medale dla nich - te najważniejsze, bo elitarne - Krzyże Wolności i Solidarności. O swojej przeszłości milczał. Nie wypinał piersi. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał od Prezydenta RP dopiero pośmiertnie.

Marcin Mamoń

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.