Stanisław Śmierciak

Dumą Panoramy są trzy srebrne patelnie - trofea kulinarne z PRL-u

Stanisław Fudel i Marian Mółka prezentują jedno z trofeów zyskanych przez lokal w latach 70. XX wieku Fot. archiwum Stanisław Fudel i Marian Mółka prezentują jedno z trofeów zyskanych przez lokal w latach 70. XX wieku
Stanisław Śmierciak

Najbardziej renomowaną sądecką restaurację wybudowano na wysypisku gruzu z lat wojny. Architekt Paweł Dygoń, który lokal powiększył o hotel, przed laty grał tam na pianinie do tańca.

W tym roku restauracja Panorama organizuje swój pięćdziesiąty bal sylwestrowy. Przez minione pół wieku na trwałe wpisała się w historię Nowego Sącza. Także w dzieje polskiej gastronomii, dyplomacji, a nawet kultury.

Miłe dobrego początki

W marcu 1967 r. uroczyście otwierano w Nowym Sączu nową restaurację. Lokal o nazwie Panorama, usytuowany w samym centrum miasta na wysokiej dunajcowej skarpie, z której dobrze widać Beskid Sądecki i Tatry, miał zostać gastronomiczną wizytówką Sącza.

- Dorastałem w rejonie rynku, więc miejsce obecnej Panoramy pamiętam z czasów zanim ją wybudowano - wspomina Paweł Dygoń, ceniony sądecki architekt. - Tam wysypywano gruz uprzątany z ruin getta, które w styczniu 1945 roku wyleciało w powietrze z zamkiem, w którym okupanci mieli skład amunicji i materiałów minerskich.

Według Dygonia obiekt zaprojektowano bardzo awangardowo, jak na tamtą epokę. Ściana frontowa, cała ze szkła, zapewniała gościom niesamowite widoki. Było też sporo przestrzeni do tańca i ewentualnego prezentowania modnych wtedy programów artystycznych.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

 • Czym przyciągała klientów Panorama?
 • Czym była Panaorama w latach 60/70-tych?

 

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Stanisław Śmierciak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.