Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dorota Dejmek

Dyskusje o stanie serc Polaków. Co się zmienia w kardiologii?

Tegoroczny kongres odbywa się pod hasłem „Niewydolność serca - zatrzymać epidemię” - mówi prof. Piotr Jankowski Fot. Primum PR Tegoroczny kongres odbywa się pod hasłem „Niewydolność serca - zatrzymać epidemię” - mówi prof. Piotr Jankowski
Dorota Dejmek

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Jankowskim z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego XXII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbywa się w Krakowie

Wraz z prof. dr hab. n. med. Danutą Czarnecką jest Pan Profesor przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego XXII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Kończący się dziś trzydniowy kongres, jedno z największych wydarzeń naukowych w Polsce, nigdy do tej pory nie odbywał się jednak w Krakowie. Dlaczego? Nasze miasto to przecież niezwykle silny ośrodek kardiologiczny.

Decydowały względy praktyczne. Kraków jeszcze niedawno nie miał po prostu możliwości organizacji tak dużych kongresów, ponieważ nie mieliśmy stosownych obiektów mogących pomieścić uczestników tego typu wydarzeń.

Jak wobec tego XXII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prezentuje się w liczbach?

W kongresie uczestniczy ponad 6000 osób, w tym 500 wybitnych wykładowców z Polski i Europy, a nawet Azji. Podczas 135 sesji naukowych eksperci prezentują najnowsze doniesienia ze świata kardiologii, omawiane są nowe zasady postępowania w różnych chorobach kardiologicznych, stawiane są ponadto pytania o przyszłość polskiej kardiologii i poszukiwane są najlepsze w tym względzie rozwiązania.

Tegoroczny kongres odbywa się pod hasłem „Niewydolność serca - zatrzymać epidemię”. Jest aż tak źle?

W Polsce rzeczywiście narasta liczba osób z niewydolnością serca, obecnie w naszym kraju mamy już około miliona chorych. To po części rezultat coraz lepszego diagnozowania i leczenia ostrych zespołów kardiologicznych oraz wrodzonych bądź nabytych wad serca. Na przykład, pacjenci z zawałem serca są dziś znakomicie leczeni, coraz mniej chorych umiera w ostrej fazie choroby, jednak istnieje ryzyko, że z czasem, po latach, rozwinie się u nich niewydolność serca.

Czyli paradoksalnie można powiedzieć, że narastająca liczba chorych z niewydolnością serca jest wynikiem postępu, sukcesów leczenia kardiologicznego?

W dużej części tak. Dodam, że jedną z głównych przyczyn niewydolności serca jest nadciśnienie tętnicze, w Polsce słabo kontrolowane. Jedynie co 4. osoba z nadciśnieniem ma dobrze kontrolowane ciśnienie, czyli wynosi ono <140>

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • jakie są efekty wdrożenia programu kompleksowej opieki pozawałowej?
 • jakie inne ważne tematy poruszono w czasie kongersu?
Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.