Aleksandra Suława

Dziedzictwo to wspólna sprawa

W renowacji kościoła pomaga dwunastu wolontariuszy Fot. Fot. materiały prasowe W renowacji kościoła pomaga dwunastu wolontariuszy
Aleksandra Suława

Zabytki. Wolontariusze z całego świata pomagają odnowić kościół w tynieckim opactwie.

- Mam już dość pracy jako pielęgniarka. Chciałabym zmienić zawód i zastanawiam się nad konserwacją. To mała rewolucja w moim życiu, więc przyjechałam tutaj, żeby sprawdzić, czy taka praca mi się spodoba - mówi Filipinka, Anne Malagotnot. Razem z jedenastką wolontariuszy z całego świata bierze udział w obozie European Heritage Volunteers - organizacji, która od ponad 20 lat łączy działalność na rzecz dziedzictwa z rozwojem wolontariatu.

Uczestnicy obozu pomagają w konserwacji ołtarza i stalli opackiej w kościele opactwa oo. Benedyktynów w Tyńcu. - Choć w tej grupie są studenci historii sztuki i konserwacji, nikt z nich nie jest profesjonalnym konserwatorem, wykonują więc mniej odpowiedzialne prace, które polegają między innymi na czyszczeniu elementów wykonanych z marmuru dębnickiego - mówi Marta Sztwiertnia z Fundacji Chronić Dobro, która wraz z Narodowym Instytutem Dziedzictwa współorganizuje obóz.

Czytaj więcej i dowiedz się, jak wygląda praca przy konserwowaniu kościoła "od kuchni". 

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aleksandra Suława

Reporterka Działu Kultury "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.