Dziewięć dni z góralskim folklorem w Zakopanem
Zagra czternaście zespołów z Polski oraz z różnych stron świata. Przez ulice Zamoyskiego i Krupówki przejdzie kolorowy korowód.
W dniach od 17 do 25 sierpnia odbędzie się 49. edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Na jego bogaty i różnorodny program złożą się występy zespołów prezentujących tego rodzaju muzykę ludową oraz rywalizujących o „Złote Ciupagi”.
Zobaczymy czternaście zagranicznych formacji: z Francji, Słowacji, Rumunii, Węgier, Ukrainy, Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Serbii, Turcji, Kazachstanu, Rosji, Tajwanu oraz Ameryki Pół nocnej (polonijny zespół Wanta z Chicago). Wystąpią również polskie kapele, zakwalifikowane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Giewont z Zakopanego, Magurzanie z Łodygowic, Jakubkowianie z Łososiny Dolnej, Śwarni Łojce z Sadku-Kostrzy. Zaszczytna rola gospodarza imprezy w tym roku przypadła w udziale Zespołowi im. Klimka Bachledy z Zakopanego.
- Siłą zakopiańskiego festiwalu jest sięganie do korzeni, do dziedzictwa przodków. Wyjątkowa jest także jego konkursowa formuła, która wyróżnia go wśród innych podobnych wydarzeń w Polsce i na świecie. To dzięki niej Festiwal uznawany jest nie tylko za jeden z największych i najstarszych, ale także za najbardziej prestiżowy. Tym samym doskonale promuje on polską kulturę ludową, podhalański folklor i jest wizytówką Zakopanego - podkreśla zastępca burmistrza Zakopanego, Agnieszka Nowak-Gąsienica.
W tym roku wyjątkowo wioska festiwalowa i namiot zlokalizowane zostaną na Górnej Równi Krupowej, ze względu na planowaną rewitalizację jej dolnej części. Atmosfera festiwalu dotrze także w inne zakątki miasta, a nawet w Tatry. Muzykanci, śpiewacy i tancerze, którzy w dniu oficjalnego rozpoczęcia festiwalu w latach ubiegłych występowali na Kasprowym Wierchu, nad Morskim Okiem i na Gubałówce, tym razem zaprezentują się na polanie u wylotu Doliny Strążyskiej, gdzie w najbliższą niedzielę, o godz. 8 rano, odbędzie się plenerowy koncert przy góralskich watrach.
Z festiwalem nierozłącznie związane są liczne wydarzenia poboczne: ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosł a Artystycznego oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem animacje dla dzieci, których tematem tym razem będą sianokosy, tradycje budarskie i pieczenie moskoli. Zaplanowane zostały także warsztaty dla młodzieży i dorosłych z nauką tańców: zbójnickiego, mazurka i choro.
- Motywem przewodnim festiwalu w tym roku jest dziecko - i jemu będzie poświęcona międzynarodowa konferencja naukowa „Dziecko w kulturze tradycyjnej”, która zgromadzi teoretyków i praktyków na co się folklorem. Z motywem przewodnim będzie również związana plenerowa wystawa fotografii ukazująca miejsce dziecka w tradycyjnej kulturze na przełomie XX i XXI wieku - wyjaśnia Dyrektor Artystyczna Festiwalu - Agnieszka Gąsienica-Giewont.
Najbardziej widowiskowym wydarzeniem festiwalu będzie barwny korowód wszystkich jego uczestników, który przejdzie ulicami Zakopanego - Zamoyskiego i Krupówki - w najbliższą niedzielę o godz. 11.30. Koncert finałowy „Górale świata” z wręczeniem nagród laureatom konkursu będzie miał miejsce w piątek, 25 sierpnia, o godz. 17, w namiocie festiwalowym.
Wszystkie ważne informacje: www.festiwale.zakopane.pl