EKO nad rzeką

Czytaj dalej
Paulina Szymczewska

EKO nad rzeką

Paulina Szymczewska

Warsztaty kulinarne, gry, spektakle teatralne, rejsy, wędrówki oraz wykłady z elementami rozrywki i rekreacji – a to wszystko zrealizowane w specyficznym otoczeniu, jakim jest woda. Tak! W taki sposób też można uczyć najmłodszych o ekologii i to jakże skutecznie! Ten wyjątkowy projekt został przygotowany przez Krakowską Żeglugę Pasażerską, a o tym, jak bardzo jest innowacyjny, świadczy fakt, że docenił go Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, przyznając KŻP nagrodę w tegorocznej edycji konkursu ekoLIDERZY.

– W naszej firmie staramy się być proaktywni i podejmować działania, które wybiegają poza obszar czysto komercyjny. Nasza działalność skupia się na żegludze i mamy już w ofercie szereg propozycji tematycznych dla szkół, a więc naturalne dla nas było, że warto promować ekologię, warto zarażać dzieci tą tematyką – wyjaśnia Małgorzata Gostkowska-Morawiec, właścicielka Krakowskiej Żeglugi Pasażerskiej. – Przede wszystkim chodzi jednak o to, że po prostu wszystkim nam zależy, by Kraków był czysty. Promujemy Wisłę jako miejsce do wypoczynku i rekreacji, dbamy więc o jej czystość – podkreśla.

Na projekt „Eko nad rzeką. Nadwiślańskie spotkania ekologiczne” składało się kilka elementów. Największym powodzeniem cieszyły się warsztaty kulinarne. Przedszkolaki poznawały orientalne smaki przypraw i składniki kuchni z różnych stron świata. Starsze dzieci uczyły się, jak pracować z podanym przepisem kulinarnym i na czym polega praca zespołowa. Natomiast nastolatki zaznajamiały się z nowymi smakami i zasadami zdrowego jedzenia oraz poznawały potrawy z wielu rejonów świata. Największy nacisk był przy tym położony na wykształcenie odpowiednich nawyków poprzez zaprezentowanie uczestnikom warsztatów konkretnych działań proekologicznych w gospodarstwie domowym. Dzieci i młodzież uczyły się np., jak oszczędnie wykorzystywać produkty spożywcze, jak zmniejszyć wytwarzanie odpadów w kuchni, jak oszczędzać prąd, gaz i wodę oraz że należy kupować więcej produktów rolnictwa ekologicznego.

Kolejnym hitem była „Eko-przygoda na statku Nimfa”, czyli rejsy po Wiśle. Młodzi ludzie poznawali ekosystem rzeki i podziwiali jego piękno. Poznawali też m.in. problematykę dotyczącą oszczędzania, oczyszczania i ochrony wody, dowiadując się przy tej okazji, jak działają elektrownie wodne, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków itd. Dodatkową atrakcją były spektakle, podczas których aktorzy Teatru Ludowego wcielali się w postaci z bajek, poprzez zabawę ucząc najmłodszych postaw proekologicznych. A na koniec każdy uczestnik rejsu układał osobisty plan, jak na co dzień może się przyczynić do ochrony wody.

To jeszcze nie wszystko. Dzieci miały również okazję uczestniczyć w warsztatach recyklingowych, a ponadto wybrać się na eko-wędrówkę brzegiem Wisły. „Uzbrojone” w lornetki, prowadziły m.in. obserwacje ornitologiczne – podglądały np. życie i zachowania kaczek krzyżówek, łabędzi, mew, jerzyków itd. Przy czym szczególny nacisk organizatorzy eko-wędrówek położyli na zagadnienia związane z ochroną ginących gatunków ptaków i roślin w obrębie Wisły. Prócz tego najmłodsi mogli się wcielić w rolę badacza: za pomocą specjalnych odczynników badali jakość wody.

Projekt „Eko nad rzeką. Nadwiślańskie spotkania ekologiczne” cieszył się wielkim powodzeniem. – Był bardzo udany i też bardzo wysoko oceniany zarówno przez dzieci, jak i przez ich opiekunów oraz nauczycieli – podkreśla Małgorzata Gostkowska-Morawiec. Dodaje, że w sumie w 132 warsztatach i rejsach ekologicznych wzięło udział ponad 2,1 tys. dzieci.

Małgorzata Gostkowska-Morawiec, właścicielka Krakowskiej Żeglugi Pasażerskiej:

Przyznany przez WFOŚiGW w Krakowie tytuł ekoLIDERA to dla nas bardzo miłe zaskoczenie. Poprzez to wyróżnienie została szczególnie podkreślona waga podejmowanych przez nas działań. Cieszy fakt, że doceniła nas tak duża instytucja zajmująca się ochroną środowiska. To również daje nam dodatkową motywację do dalszej, jeszcze bardziej intensywnej pracy.
Za nami już kolejna edycja projektu „Eko nad rzeką”, która również była bardzo udana i cieszyła się dużym powodzeniem. W przyszłym roku zamierzamy kontynuować to przedsięwzięcie. Trzeba bowiem podkreślić, że jeśli chodzi o ekologię, to bardzo ważne są działania perspektywiczne. Nie wystarczy żyć bieżącą chwilą. Trzeba wybiegać w przyszłość i myśleć o tym, że troska o środowisko wszystkim nam jest potrzebna, warunkuje bowiem byt nasz i naszych dzieci.

Projekt „Eko nad rzeką. Nadwiślańskie spotkania ekologiczne”

* Koszt projektu: 125 000,00 zł
* Kwota dofinansowania z WFOŚiGW w Krakowie: 83 280,00 zł

Paulina Szymczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.