Ekologiczne Myślenice i raki w Trzemeśniance

Czytaj dalej
Paulina Szymczewska

Ekologiczne Myślenice i raki w Trzemeśniance

Paulina Szymczewska

Czyste środowisko dla mieszkańców i turystów – taki cel stawiają sobie Myślenice. Choć w świetle badań i statystyk stan środowiska jest tam przedstawiany jako dobry, gmina nie zasypia gruszek w popiele. Ostatnie lata to wzmożone działania proekologiczne. A o tym, że są skuteczne, świadczy fakt, iż zostały docenione przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W swym konkursie przyznał on miastu i gminie Myślenice tytuł ekoLIDERA za całokształt działań w 2013 roku.

Czym myślenicki samorząd zasłużył na to ważne wyróżnienie? Dzięki blisko 190 milionom dotacji, które w ostatnich latach gmina otrzymała na inwestycje proekologiczne, udało się dokonać prawdziwej rewolucji w gospodarce wodno-ściekowej oraz w gospodarce odpadami. Jeśli chodzi o tę pierwszą, to w ramach projektu „Czysta woda dla Krakowa” wybudowano ponad 300 km sieci kanalizacyjnej i ok. 124 km sieci wodociągowej (w sumie to tyle, ile wynosi odległość z Krakowa do Wiednia), a także zmodernizowano sieć wodociągową w mieście. Prócz tego powstała nowa oczyszczalnia ścieków w Krzyszkowicach.

Do wybudowanej sieci kanalizacyjnej zostało podłączonych blisko 15 tysięcy mieszkańców (wcześniej używali oni zazwyczaj nieszczelnych szamb), natomiast z nowej sieci wodociągowej może korzystać ponad 7 tysięcy osób. – Obecnie wskaźnik skanalizowania gminy wynosi aż 98 procent. To ogromny skok w stosunku do ostatnich 10 lat, kiedy było to zaledwie nieco ponad 50 proc. – wylicza Maciej Ostrowski, burmistrz miasta i gminy Myślenice. Dodaje, że projekt został zakończony blisko rok temu. Już dziś, choć rury są zakopane w ziemi, gołym okiem można zobaczyć zmiany. Poprawił się stan wód, w potoku Trzemeśnianka można spotkać bobry, pstrągi, a nawet raki.

Z pomocą funduszy unijnych gmina wybudowała również nowoczesną stację uzdatniania wody. Dzięki zastosowanym w niej ogromnym filtrom piaskowym oraz nowoczesnym lampom UV nie trzeba używać dużej ilości chloru, a bezpieczeństwo – jeśli chodzi o dostawy wody – zapewniają nowo powstałe zbiorniki na ujęciu. Mają pojemność 5 tys. metrów sześciennych i nawet gdyby ujęcie brzegowe zostało wyłączone z eksploatacji (np. na skutek powodzi), to zapasu wody w tych zbiornikach wystarczy mieszkańcom na kilkanaście godzin.

W Myślenicach dużo się zmieniło także jeśli chodzi o gospodarkę śmieciową. W 2009 roku gmina podjęła decyzję o budowie zakładu zagospodarowania odpadów. Od tego czasu edukowano lokalną społeczność w zakresie prawidłowej segregacji. Wprowadzając reformę śmieciową, Myślenice uczyły się od tych, którzy z powodzeniem robią to od lat, czyli Austriaków. Przy istniejącym składowisku odpadów wybudowano nowoczesny zakład, w tym zamkniętą kompostownię. Trawa, liście, resztki żywności itp. są tam przerabiane na kompost, który służy m.in. do rekultywacji starego składowiska odpadów. – W najbliższym czasie planowane jest wykonanie odgazowania tego składowiska. A odzyskany gaz posłuży do produkcji energii cieplnej i elektrycznej – wyjaśnia burmistrz Ostrowski. – Dodatkowo na czaszy zamkniętego składowiska powstanie ścieżka ekologiczna. Będzie tam prowadzona edukacja dotycząca gospodarki odpadami i ochrony środowiska – dodaje.

Ta edukacja jest zresztą prowadzona w Myślenicach od dawna. Tradycją już stały się pikniki ekologiczne, podczas których mieszkańcy mogą wymienić przyniesione surowce wtórne na sadzonki. Akcja organizowana jest od sześciu lat. Na stałe wpisała się w kalendarz imprez promocyjnych miasta i cieszy się coraz większym powodzeniem. W tym roku padł rekord, jeśli chodzi o ilość zebranych surowców wtórnych: myśleniczanie oddali ponad 20 ton makulatury, zużytego sprzętu AGD i puszek aluminiowych. Rozdano też rekordową liczbę sadzonek – aż 5,6 tys. sztuk.

– W sumie w ostatnich latach nasza gmina zrealizowała ponad 60 inwestycji w zakresie ochrony środowiska. Mimo ogromnych nakładów finansowych stawiamy sobie kolejne cele i zachęcamy mieszkańców do podejmowania proekologicznych działań – podsumowuje Maciej Ostrowski.

Maciej Ostrowski, burmistrz miasta i gminy Myślenice:

W ostatnich latach zainwestowaliśmy ogromne kwoty w ochronę środowiska – w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i śmieciowej. Teraz koncentrujemy się na inwestycjach ukierunkowanych na ochronę powietrza w naszej gminie. Niepokojący stan powietrza w Małopolsce skłania nas do działań na rzecz jego poprawy, choć według ostatniego raportu, wykonanego przez AGH dla Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy, powietrze w Myślenicach jest dobre. Staramy się to utrzymać, dlatego też koncentrujemy się na projektach przeznaczonych w głównej mierze dla mieszkańców. W ubiegłym roku w ramach polsko-szwajcarskiego programu współpracy wykonaliśmy 430 instalacji solarnych w domach prywatnych. W tym roku przystąpiliśmy do projektu wymiany starych, nieefektywnych kotłów węglowych na kotły gazowe lub na biomasę, w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Chcemy w przyszłym roku wymienić w domach naszych mieszkańców około 400 starych pieców. Od lat budujemy markę Myślenic jako strefy czasu wolnego, dlatego też obok inwestycji w infrastrukturę turystyczną dbamy o jakość środowiska i powietrza, w którym przebywają nasi mieszkańcy i turyści.

Projekt „Czysta woda dla Krakowa – uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Myślenice”
* Koszt projektu: 315 862 080,14 zł
* Dofinansowanie: 161 830 009,57 zł (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko – Fundusz Spójności)

Projekt „Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Trzemeśnia, Poręba, Łęki, przysiółek Bulina w ramach zadania »Czysta Woda dla Krakowa«”
* Koszt projektu: 20 766 655,26 zł
* Dofinansowanie z WFOŚiGW w Krakowie: 17 021 848,55 zł (pożyczka)

Projekt „Budowa zakładu zagospodarowania odpadów dla powiatu myślenickiego i limanowskiego”
* Koszt projektu: 50 108 389,69 zł
* Dofinansowanie: 33 920 440,93 (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko – Fundusz Spójności, pożyczka WFOŚiGW w Krakowie)

Paulina Szymczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.