Ekologiczne pensjonaty będą lepiej promowane

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Polska Press
Łukasz Bobek

Ekologiczne pensjonaty będą lepiej promowane

Łukasz Bobek

Certyfikaty „Eco Zakopane” dla tych, którzy nie zanieczyszczają środowiska. Pod Giewontem wystartował program ekologiczny dla właścicieli hoteli, pensjonatów i kwater. Te obiekty, które spełniają kryteria, dostaną specjalny certyfikat i będą dodatkowo promowane.

W Zakopanem ruszył program „Eco Zakopane”, który ma promować hotelarskie obiekty ekologiczne. Każdy pensjonat czy hotel, który spełni wymogi, dostanie specjalny certyfikat i będzie promowany m.in. przez popularny portal Booking.com.

Nie tylko ogrzewanie

- Tworzymy właśnie pierwszy w Polsce regionalny certyfikat ekologiczny dla obiektów hotelarskich - mówi Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. W programie uczestniczy Podhalański Alarm Smogowy, wspomaga go także spółka komunalna Tesko, Tatrzański Park Narodowy i Urząd Miasta.

Program zakłada nadawanie certyfikatów obiektom, które dbają o ekologię. - Oczywiście nie mogą w nim znaleźć się pensjonaty czy hotele opalane węglem. Stawiamy na te, które korzystają z geotermii, gazu, olejów opałowych czy pelletu. Ale zwracamy także uwagę na inne ekologiczne działania.

Na przykład muszą one segregować śmieci czy posiadać rozwiązania zmierzające do oszczędzania prądu oraz wody. To mogą być proste sposoby, np. żarówki ledowe albo perlatory - mówi Jolanta Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

Pierwsi chętni już są

Choć program dopiero co wystartował, organizatorzy już mają 50 zgłoszeń od właścicieli pensjonatów. - Zanim zdecydujemy, które obiekty pod koniec kwietnia otrzymają certyfikaty, nasza kapituła przeprowadza tam audyt. Normy są mocno podkręcone, więc taki audyt trwa w małych obiektach ok. 1,5 godziny, a w dużych nawet ponad 4 - mówi Agata Wojtowicz.

Do promocji ekologicznych obiektów ma włączyć się także portal Booking.com

Komisja sprawdziła już 20 miejsc, z których 17 spełnia wymogi. - Właściciele tych pensjonatów przejdą dodatkowo szkolenia z zakresu ekologii czy marketingu ekologicznych miejsc.

Niektórzy już zapowiedzieli, że będą się chcieli w tym specjalizować. Będą więc obiekty przeznaczone dla wegetarian czy wegan. Albo takie, które będą organizowały szkolenia dla swoich gości z zakresu ekologii - dodaje szefowa Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Co dostaną w zamian?

- Nadanie certyfikatu będzie wiązało się z korzyściami. Przede wszystkim chcemy promować nowy znak ekologiczny w Polsce. Nawiązaliśmy współpracę z portalem wynajmu kwater Booking.com.

Najprawdopodobniej obiekty z certyfikatem zostaną specjalnie oznaczone na tej stronie. Niewykluczone, że Booking zdecyduje się stworzyć kategorię obiektów ekologicznych - zaznacza Agata Wojtowicz.

Izba Gospodarcza, wraz z Alarmem Smogowym, szuka także programów, z których można będzie dostać dotacje na promocję certyfikatu.

- Jestem przekonana, że obiekty ekologiczne z każdym rokiem będą zyskiwały coraz więcej klientów. Tak jak to jest już normą na Zachodzie - kwituje Agata Wojtowicz.

Łukasz Bobek

Dziennikarz zakopiańskiej redakcji Gazety Krakowskiej od 2006 roku. Opisuję to co dzieje się w Zakopanem i okolicach, a także w Tatrach, Gorcach, Pieninach. W moim tekstach znajdziecie Państwo to co aktualnie dzieje się w regionie - zarówno informacje smutne, ale i te, które rozweselają. 


 


Tematy, które są dla mnie ważne to m.in: 


   • wypadki w Tatrach 

  • ochrony przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym

  • turystyka w Zakopanem 

  • górale i góraszczyzna


Regularnie wracam do tematy budowy nowej zakopianki do Zakopanego. To temat istotny zarówno dla miejscowych mieszkańców, jak i dla turystów. Oto jeden z ostatnich moich artykułów na ten temat: 


Nowa zakopianka. Tunel pod Luboniem Małym gotowy. Trwają testy systemów


Pisze także o ważnych miejscach/firmach dla całego Podhala wokół których czasami dzieją się dziwne rzeczy. Ostatni przykład: Konflikt pod Kotelnicą Białczańską. Ludzie zablokowali część parkingu przy wyciągu


Życie czasami przynosi także dramatyczne zdarzenia, z którymi zmagają się mieszkańcy Podhala, a my jako dziennikarze musimy je opisywać. Tak jak w przypadku niszczycielskich żywiołów: 


Podhale. Trwa wielkie sprzątanie po ulewie. Wszyscy chcą pomagać poszkodowanym


Lubię pisać o ludziach z pasją, którzy coś tworzą, czymś się odznaczają, mają nietypową pasję i tą pasją potrafią zarażać innych. Kontakt z takmi osobami daje mi dużo satysfakcji i jest motorem napędowym do dalszej pracy. Jak choćby twórcy ludow:  Zakopane. Rzeźbią, haftują, malują. Twórcy ludowi z całego kraju pokazują swoją pracę


 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.