Ekspert radzi: Ile masz czasu, by starać się o zachowek
Masz pytanie? Szukaj odpowiedzi u ekspertów, którzy dyżurują dla naszych Czytelników.
Na pytania Czytelników dotyczące zadłużenia odpowiada prawnik Hanna Kucharska
- Na wniosek banku komornik wszczął przeciwko mnie egzekucję wierzytelności wynikającej z pożyczki gotówkowej. Zabezpieczenia hipotecznego nie było. Ze strachu przed utratą majątku darowizną przekazałam córce mieszkanie i działkę budowlaną. Komornik powiedział mi, że jeżeli dług nie będzie spłacony – złoży zawiadomienie do prokuratury. Dlaczego? Czy przepisując nieruchomość popełniłam przestępstwo?
- To niestety możliwe. Zgodnie z art.300 par.2 kk – cyt:,, Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, bądź usuwa znaki zajęcia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat” .
Wynika z tego, że takie przestępcze działanie może polegać na (tak jak w pani przypadku) darowaniu swojego majątku lub jego sprzedaży. Reasumując: jeżeli dłużnik całkowicie wyzbywa się majątku i przez to doprowadza do całkowitej lub tylko częściowej bezskuteczności egzekucji i w efekcie jej umorzenia – popełnia przestępstwo.
Taka odpowiedzialność jest (odpowiedzialność karna) jest niezależna od odpowiedzialności cywilnej, jaką taki dłużnik może ponieść.
- W jakim czasie można dochodzić roszczeń z tytułu zachowku i od kiedy liczy się termin?
- Termin przedawnienia roszczeń z tytułu zachowku, czyli termin w którym tych roszczeń można skutecznie dochodzić wynosi pięć lat od daty otwarcia spadku czyli inaczej od daty śmierci spadkodawcy.