Energetyka jak magnes ściąga do nas żaków

Czytaj dalej
Fot. Archiwum PWSZ
Anna Chreptowicz

Energetyka jak magnes ściąga do nas żaków

Anna Chreptowicz

W PWSZ w Sulechowie podsumowano 3-letni projekt pt. „Profesjonalne Kadry Polskiej Energetyki”. Dla przedsiębiorców i studentów okazał się on strzałem w dziesiątkę.

Założeniem projektu było zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki. Łącznie wzięło w nim udział 80 osób.

- Młodzież, która zakończyła kształcenie na kierunku zamawianym energetyka, opuszcza uczelnię nie tylko wzbogacona o wiedzę, ale i o bardzo duży zakres umiejętności, niektóre są dokumentowane certyfikatami i, co najważniejsze, o praktykę - podkreślił rektor prof. Marian Miłek. I dodał, że już w momencie, gdy odbywała się konferencja, na sali znajdowało się kilkunastu przedsiębiorców, którzy przyjechali, by przedstawić ofertę pracy absolwentom uczelni.

- Rynek chronicznie potrzebuje inżynierów energetyki - podkreślił Maciej Kaczmarski, prezes „Iglotechnika” przywołując historię swojej firmy i zachęcając potencjalnych pracowników do przyjścia do ich firmy. Chęć, potrzebę i gotowość do zatrudnienia potwierdzili również pozostali przedstawiciele obecni podczas konferencji.

Energetyka to kierunek, który daje mi wielkie możliwości pracy

W ramach projektu studenci uczestniczyli w licznych szkoleniach i kursach istotnych w branży, a także w wyjazdach studyjnych do firm z branży energetycznej. Docenili przede wszystkim przydatność dodatkowych kursów, szkoleń i praktyk, jakie były prowadzone podczas studiów, podkreślając ich wagę w działalności zawodowej.

- Dziś wiem, że energetyka to kierunek, który daje mi wielkie możliwości pracy, a doświadczenie nabyte podczas praktycznych zajęć pozwoliło mi je bardziej sprecyzować - mówi Jakub Wawrzyniak.

Z kolei Marlenie Raczyńskiej laboratoria dały możliwość zobaczenia i doświadczenia tego, jak w rzeczywistości działają urządzenia, z którymi spotyka się w branży. - Dzięki temu mogę powiedzieć, że umiem, a nie wiem.

W roku akademickim, w którym rozpoczęto kierunek zamawiany energetyka, odnotowano znaczny wzrost liczby osób przyjętych na studia (o 40 proc). Osoby, które zgłosiły się na kierunek zamawiany, miały wyższą średnią z przedmiotów, które brane były pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym. Ta tendencja utrzymała się jeszcze przy kolejnej rekrutacji.

Anna Chreptowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.