Dorota Dejmek

Fakty i mity o chorobach. Z astmą można żyć pełnią życia

Leki na astmę najczęściej podawane są za pomocą inhalatora Fot. 123rf Leki na astmę najczęściej podawane są za pomocą inhalatora
Dorota Dejmek

Astma. Ponad połowa chorych na astmę Polaków nie wie, że na nią choruje. Wielu chorych nie przyjmuje leków zgodnie z zaleceniami, wielu niewłaściwie posługuje się inhalatorem. Inni odstawiają leki, kiedy następuje lekka poprawa. A są i tacy, którzy nie potrafią rzucić palenia

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na astmę choruje na świecie ok. 235 milionów osób, a umiera z jej powodu ok. 180 tys. chorych rocznie. W Polsce liczbę dotkniętych astmą szacuje się na ok. 4 mln. Problem ma więc zasięg globalny, dlatego 1 maja obchodzony jest po raz kolejny Światowy Dzień Astmy, a 3 maja - Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii.

Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych. To choroba o zmiennym przebiegu, wystąpienie jej objawów trudno przewidzieć. Czasem dolegliwości pojawiają się kilka razy w ciągu doby, czasem kilka razy w miesiącu, ich nasilenie także może się różnić. W napadzie astmy dochodzi do nadmiernego skurczu mięśni znajdujących się w ścianie oskrzeli, co wywołuje uczucie duszności i kaszel. U chorych na astmę oskrzela kurczą się zbyt łatwo i zbyt mocno i cały czas toczy się w nich proces zapalny, co w końcu prowadzi do niekorzystnej przebudowy tkanki.

- Astmę można zdiagnozować na każdym etapie życia - mówi alergolog dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. - Trzeba zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje astmy: alergiczna i niealergiczna. Ta druga może ujawniać się później, zwykle po 40. roku życia i często przypomina POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, która na ogół jest konsekwencją palenia papierosów. Astma alergiczna może ujawnić się już w okresie niemowlęctwa, ale zazwyczaj w wieku szkolnym. Jednak i ona może być zdiagnozowana późno, w wieku dorosłym.

Najczęstsza alergiczna

Najczęściej astma oskrzelowa ma podłoże alergiczne - jest reakcją układu oddechowego na kontakt z alergenem. Podobnie jak w innych chorobach alergicznych, dochodzi do reakcji układu odpornościowego na substancję, która teoretycznie nie powinna jej wywołać. Największe znaczenie mają alergeny wziewne - cząsteczki wdychane z powietrzem, takie jak pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, alergeny pleśni, sierść zwierząt itp. Także zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do rozwoju astmy.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

 • Jakie są fakty i mity o astmie?
 • Jakie są objawy astmy?
 • Jak radzić sobie z tą dolegliwością.
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.