Maria Mazurek

Fanklub Justyny Kowalczyk na mundialu w Rosji: warto było dla atmosfery, ludzi

Czesław Szynalik z kibicką z Kolumbii. Fot. odkryjbeskidwyspowy.pl Czesław Szynalik z kibicką z Kolumbii.
Maria Mazurek

Kilkanaście lat jeździli wszędzie tam, gdzie startowała ich krajanka, Justyna Kowalczyk. Soczi, Vancouver, Korea. Teraz grupa sportowych kibiców z Beskidu Wyspowego pojechała dopingować polską drużynę piłkarską do Rosji. Że doping nie pomógł, wiemy wszyscy. Ale mieszkańcy Mszany i okolic przywieźli z Rosji moc wspomnień i te zdjęcia.

Czesława Szynalika i grupę jego znajomych z pewnością można nazwać lokalnymi patriotami. Zakochani w Beskidzie Wyspowym (Szynalik, z zawodu notariusz, jest pomysłodawcą akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”, w ramach której zbiera chętnych na wspólne, cotygodniowe wycieczki w te góry), wszędzie, gdzie nie pojadą - a podróżują naprawdę sporo - reklamują Beskid Wyspowy.

Tak też było w Rosji, na mundialu. Nawieźli ze sobą z Mszany Dolnej różnych kubków, folderów, katalogów ukazujących piękno Beskidu Wyspowego i szczodrze dzielili się nimi z kibicami nawet najodleglejszych krajów.

Szynalik się uśmiecha: zawsze staramy się rozreklamować nasz region.

Siła tkwi w kibicach

Latają to tu, to tam. Długie lata jeździli na prawie wszystkie starty Justyny Kowalczyk. Teraz kibicują jej następczyniom. No i są też kibicami naszych skoczków narciarskich. Ogólnie, tłumaczy Szynalik, są kibicami sportowymi.

A więc i na mundialu nie mogło ich zabraknąć.

Do Moskwy, na pierwszy mecz, z Senegalem, lecieli z Pragi. Już w samolocie spotkali pierwszych kibiców - z Iranu (Irańczycy pochwalili się imponującą znajomością polskiej historii). I już tam, w tym samolocie, czuć było radosną, mundialową atmosferę międzynarodowej przyjaźni.

Wcale nie zepsuł jej fakt, że pierwsze dwa mecze przegraliśmy. - Wyniki jakie były, każdy wie. Ale to nie wyniki, nie same mecze nawet, liczyły się podczas tej podróży najbardziej - mówi Szynalik.

Czytaj więcej:

 • Tych wrażeń nie da się kupić za żadne pieniądze
 • Rosja, wzór gościnności
Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Maria Mazurek

Jestem dziennikarzem i redaktorem Gazety Krakowskiej; odpowiadam za piątkowe, magazynowe wydanie Gazety Krakowskiej. Moją ulubioną formą jest wywiad, a tematyką: nauka, medycyna, życie społeczne. Jestem współautorką siedmiu książek, w tym czterech napisanych wspólnie z neurobiologiem, prof. Jerzym Vetulanim (m.in. "Neuroertyka" i "Sen Alicji"), kolejne powstały z informatykiem, prof. Ryszardem Tadeusiewiczem i psychiatrą, prof. Dominiką Dudek. Moją pasją jest łucznictwo konne, jestem właścicielką najfajniejszego konia na świecie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.