Felieton naczelnego. Piekło mężczyzn

Czytaj dalej
Wojciech Mucha

Felieton naczelnego. Piekło mężczyzn

Wojciech Mucha

Polska jest kobietą. Historia (czy jak mówią ostatnio „herstoria”) jest kobietą, rewolucja jest kobietą. Podobne hasła słyszymy z każdej strony. To miało zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się Panie – na nierówności społeczne, płacowe, w dostępie do usług czy jakości życia. I dobrze, że zwracamy na to uwagę, sporo się poprawia, choć z jakością dyskusji bywa już różnie. Co tymczasem z problemami, z którymi w tym coraz bardziej „prokobiecym” świecie borykają się faceci?

Nie mówi się o nich głośno, jednak „przemilczane nierówności” dotyczące mężczyzn zaczynają być problemem systemowym. Traktuje o tym najnowszy raport Klubu Jagiellońskiego pod takim właśnie tytułem („Przemilczane nierówności”). Autorzy wskazują, że problemy mają coraz częściej charakter strukturalny, a dowody można znaleźć na każdym poziomie życia.

I tak okazuje się, że polscy chłopcy ponad 2,5-krotnie częściej powtarzają klasę. Co roku około 20% więcej kobiet niż mężczyzn zdaje maturę, a ponad 70% więcej kobiet niż mężczyzn kończy studia wyższe. Obecnie aż 52,6% kobiet w wieku 25-34 lat ma wykształcenie wyższe, wobec 32,7% wśród mężczyzn. A jak zareagują Państwo na wieść, że w 2018 roku w 36,8% przypadków sporów wykonywanie władzy rodzicielskiej powierzono matce, a tylko w 3,5% – wyłącznie ojcu?

Są jednak statystyki, w których to mężczyźni wygrywają, choć nie mają się z czego się cieszyć. Udział mężczyzn w wypadkach przy pracy wynosił w 2019 roku 62% (z 83 tys.). Wypadki ciężkie to ponad 85%, a śmiertelne dotyczą niemal 100 %. Z 30 tys. bezdomnych ponad 80% to mężczyźni. Wreszcie w ostatnich latach ponad 85% skutecznych zamachów samobójczych dotyczyło mężczyzn. Na koniec znana sprawa - Polka żyje średnio 81,8 roku, a Polak – 74 lata.

Czy to już piekło? Cóż, nie ja pierwszy sięgam po takie grube słowa na określenie ziemskich problemów. Te jednak są, i to coraz większe - dane które przedstawiam za raportem „Klubu Jagiellońskiego” nie są przecież publicystyką, a autorzy wskazują, że jest coraz gorzej. Co więcej, jak piszą autorzy: "Bez uwzględnienia męskiej perspektywy nie zrozumiemy konfliktu rodzącego się między płciami w młodym pokoleniu i podsycanego przez polityków".

Jest to wstrząsająca lektura o sprawach, o których czas przestać milczeć, nim piekło stanie się faktem. Wkrótce na naszych łamach zapytamy o te sprawy Autora, ekspertów, ekspertki, badaczy, badawczynie i przede wszystkim samych zainteresowanych.

Wojciech Mucha

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.