Festiwal Genius Loci powraca do Krakowa

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Paweł Gzyl

Festiwal Genius Loci powraca do Krakowa

Paweł Gzyl

W ciągu dwóch tygodni w różnych miejscach Krakowa - ale tym razem też i Małopolski - to teatr wyjedzie do nas, a nie my do teatru.

Do 24 września artyści teatru opowiadać będą na różne sposoby o przeszłości i teraźniejszości Krakowa i Małopolski. A wszystko to w ramach reaktywowanego właśnie festiwalu Genius Loci.

- Festiwal, którego sceną staje się miasto, a nawet cały region, odpowiada jednemu z głównych założeń programowych Teatru w Krakowie im. J. Słowackiego. Bo obowiązkiem ludzi teatru, obowiązkiem instytucji kultury jest tworzenie nowych punktów odniesienia, poszukiwanie widza i spotkanie się z nim nawet tam, gdzie wcale się tego nie spodziewa - mówi Bartosz Szydłowski, kurator programu artystycznego w Teatrze im. J. Słowackiego i pomysłodawca festiwalu.

Czego możemy się zatem spodziewać? Instalacja autorstwa Jakuba Skrzywanka „Live the City//Leave the City” już stoi na placu Szczepańskim. Artysta zachęca, aby przynosić przedmioty „mieszczące się do litrowego słoika”, przez pryzmat których opowiedzieć można swoją historię. To może być guzik, sznurówka czy kamień (22.09, godz. 12). Z kolei reżyser, Krzysztof Garbaczewski, opowie na kopcu Kościuszki o przywódcy insurekcji. Ma to być historia Tadeusza Kościuszki jako człowieka wierzącego w demokrację i konstytucję (17.09, godz. 10-18).

Kraków przez pryzmat chorób toczących miasto we wnętrzach Instytutu Patomorfologii chce nam pokazać Katarzyna Kalwat (11 i 12.09, godz. 19). W podziemiach cerkwi przy ul. Szpitalnej swój projekt zaprezentuje reżyserka Anna Popiel - zobaczymy różne twarze twórcy ikon, Jerzego Nowosielskiego (20 i 21.09, godz. 20).

Do kultowego filmu „Rejs” odwoła się Bartosz Szydłowski, który na Dużą Scenę Teatru im. J. Słowackiego zaprosi nie tylko aktorów, ale i naturszczyków (16 i 17.09, godz. 19). Tomasz Cymerman zgłębi z kolei w Łaźni Nowej historię potomkini rodziny Kossaków - Simony, która wyrzekła się Krakowa dla... puszczy (13 i 14.09, godz. 19).

Festiwal wychodzi też daleko poza mury Krakowa. W Jaskini Maszyckiej o zbrodni sprzed 18 tysięcy lat opowie Marcin Wierzchowski, pytając, czy to możliwe, by na terenie naszego kraju mógł występować... kanibalizm (23 i 24.09, godz. 18.30).

Do rzezi polsko-polskiej w czasie rabacji galicyjskiej odwoła się w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu Jakub Roszkowski (21 i 22.09, godz. 18).

Z kolei o status bohaterstwa przez historię Józefa Kurasia „Ognia” pytał będzie Wojtek Klemm w plenerowym spektaklu przy rondzie Solidarności w Zakopanem (15 i 16.09, godz. 19).

Paweł Gzyl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.