Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Fika czy Arciszewskiego? Mieszkańcy wciąż nie wiedzą, jaką nazwę nosi tak naprawdę ich ulica

Czytaj dalej
Fot. Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień

Fika czy Arciszewskiego? Mieszkańcy wciąż nie wiedzą, jaką nazwę nosi tak naprawdę ich ulica

Bogusław Kwiecień

Nie widać końca sprawy zmiany nazwy ulicy Ignacego Fika w Oświęcimiu. W związku z ustawą dekomunizacyjną nowym patronem ma być Tomasz Arciszewski, ale na blokach mieszkaniowych ciągle znajdują się stare tablice. Ostateczna decyzja należeć będzie do sądu. Problem w tym, że może zapaść dopiero za kilka miesięcy, a tymczasem mieszkańcy skarżą się na coraz większe zamieszanie, bo używane są dwie nazwy ich ulicy.

Wszystko ciągnie się już ponad rok. Istniejąca ul. Fika, jak przewidywała ustawa dekomunizacyjna, powinna zostać zmieniona przez miasto do września ub. roku. - Od początku przeciw była tutaj większość ludzi i Rada Osiedla Stare Miasto - przypomina Lech Borowski, jeden z mieszkańców ulicy. - Zupełnie niezrozumiałe jest, jak uznano Fika za symbol komunizmu.

Odwołanie miasta

Władze miasta przychyliły się do zdania mieszkańców, ale w połowie tego roku w oparciu o opinię Instytutu Pamięci Narodowej zarządzenie zastępcze w tej sprawie wydał wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Zgodnie z nim, ulica ma nosić nazwę Tomasza Arciszewskiego. Po stronie mieszkańców znów stanęła rada miasta i prezydent Janusz Chwierut, który w sierpniu zaskarżył decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Do tej pory nie zapadła ostateczna decyzja. Na blokach nadal są tablice z nazwą dotychczasowego patrona, ale wiele instytucji posługuje się już nową nazwą.

Czytaj więcej:

  • - Nie wiemy, czy już mamy zmieniać dowody i inne dokumenty. A co będzie, gdy sąd uchyli decyzję wojewody. Będziemy biegać po urzędach i bankach jeszcze raz? - pyta pani Anna. W kropce jest także jeden z mieszkańców, który przejął na Fika mieszkanie po rodzicach.
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

    już od
    12,30
    /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bogusław Kwiecień

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.