Gdy tytuł licencjata to za mało

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Gdy tytuł licencjata to za mało

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Uniwersytety w regionie przyjmują głównie kandydatów, którzy chcą zostać magistrami.

Właśnie dziś nabór rozpoczyna Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

- Przyjmujemy chętnych na studia II stopnia na kierunkach: edukacja techniczno-informatyczna, inżynieria materiałowa i mechatronika - informuje Małgorzata Jendryczka, rzecznik uczelni.

Są to studia stacjonarne i niestacjonarne. Rejestracja internetowa rozpoczyna się dziś i potrwa do 19 lutego. Kandydaci, którzy zapiszą się na studia, ale będą chcieli zrezygnować, powinni to zrobić do 19 lutego, do północy. Wtedy otrzymają zwrot opłaty rekrutacyjnej. Jeśli zrezygnują później, opłata przepadnie.

Egzaminy wstępne odbędą się 23 lutego (w tym dniu trzeba dostarczyć komisji egzaminacyjnej dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej). Ogłoszenie wstępnych wyników kwalifikacji zaplanowano na 24 lutego, a końcowych - na 29 lutego.

Na studia II stopnia rekrutuje kandydatów również Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Można ubiegać się o przyjęcie na takie kierunki jak filologia polska, fizyka techniczna, informatyka i informatyka stosowana. Na trzy ostatnie wszystkich kandydatów obowiązuje rozmowa kwalifikacyjna. W przypadku filologii polskiej - tylko osoby z dyplomem zagranicznym.

Na rejestrację przez internet i uiszczenie opłaty rekrutacyjnej kandydaci mają czas do 17 lutego, do godz. 23.59. Wyniki naboru zostaną ogłoszone 19 lutego.

Te same terminy obowiązują przy naborze na studia I stopnia na UMK. Do wyboru są takie kierunki jak historia, etnologia - antropologia kulturowa, materiały współczesnych technologii, nauki o rodzinie oraz organizacja opieki nad osobą starszą.

Zarówno w przypadku proponowanych w rekrutacji śródrocznej przez UMK studiów I stopnia, jak i II stopnia nauka prowadzona jest w systemie stacjonarnym.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy będzie przyjmować chętnych na studia II stopnia po zakończeniu pierwszego semestru, czyli pod koniec lutego. - Chodzi o to, aby studenci mogli dokończyć naukę na studiach I stopnia i płynnie przejść na II stopień - wyjaśnia dr Mieczysław Karol Naparty, rzecznik UTP.

Tymczasem uczelnia zaprasza 11 lutego na drzwi otwarte. W programie - spotkania z władzami uczelni i samorządem, prezentacje kierunków, zwiedzanie wydziałów, a także konkursy z nagrodami. Drzwi otwarte odbędą się w Auditorium Novum UTP przy al. prof. Kaliskiego 7 w godz. 10-14.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.