Bogusław Kwiecień

Gdzie szukać nocą lekarza? Na razie wciąż nie wiadomo

Stefan Cetnar chciałby, by nocna opieka była w szpitalu Fot. Bogusław Kwiecień Stefan Cetnar chciałby, by nocna opieka była w szpitalu
Bogusław Kwiecień

Duże zamieszanie w nocnej i świątecznej opiece na miesiąc przed wprowadzeniem sieci szpitali. Część punktów opieki całodobowej może zostać utrzymana. NFZ ogłosił konkurs na te świadczenia.

Pozostał nieco ponad miesiąc do wejścia w życie ustawy o sieci szpitali, która wprowadzi także nowe zasady funkcjonowania opieki nocnej i świątecznej.

Tymczasem wciąż nie wiadomo, gdzie w Małopolsce zachodniej takie świadczenia będą dostępne. Na pewno lekarza nocą i w święta nie będzie w Wolbromiu.

Narodowy Fundusz Zdrowia wypowiedział dotychczasowe umowy z dniem 30 września. Od 1 października opiekę nocną miały prowadzić szpitale, przy których są oddziały ratunkowe, ale wygląda na to, że część dotychczasowych punktów może zostać utrzymana. Spokojni mogą być pacjenci w Kętach i okolicy.

- W wyniku negocjacji ze szpitalem w Oświęcimiu udało nam się utrzymać dotychczasowe świadczenia w tym zakresie. Dla naszych pacjentów nic się więc nie zmieni - mówi Adam Piskorz, dyrektor Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kętach. Tutejszy punkt opieki nocnej obejmował dotąd ok. 46 tys. osób.

O tym, że oświęcimski szpital zgodził się na takie rozwiązanie, zadecydowała duża liczba ludności i utrudniony dostęp w związku z odległością. Z Kęt do Oświęcimia jest ponad 20 km.

W gorszej sytuacji są pacjenci, którzy dotąd korzystali z takich świadczeń w Wolbromiu. Od 1 października pomocy lekarza czy pielęgniarki w nocy będą musieli szukać w szpitalu w Olkuszu.

Dla naszych pacjentów nic się nie zmieni - Adam Piskorz, dyrektor GZOZ

- W ten sposób mieszkańcy gminy Trzyciąż będą musieli pokonać nawet 35 km. Na pewno będzie to stanowić dla nich duży problem, szczególnie w zimie - zaznacza Lidia Gądek, posłanka Platformy Obywatelskiej i lekarz Centrum Medycznego Wol-Med, gdzie jeszcze jest punkt opieki całodobowej.

Parlamentarzystka dodaje, że od samego początku zwracała uwagę, że te zmiany nie przyniosą żadnej poprawy w dostępności pacjentów do usług medycznych, a wręcz przeciwnie.

Wol-Med rozważa podjęcie jeszcze rozmów z olkuskim szpitalem podobnie, jak to zrobiły Kęty. Szpitale zaczęły już przygotowywać do prowadzenia nowych świadczeń.

- Wykorzystamy część pomieszczeń poradni specjalistycznych, które pracują do godz. 16. Do punktu opieki nocnej i szpitalnego oddziału ratunkowego będą prowadziły oddzielne wejścia - zaznacza Andrzej Jakubowski, zastępca dyrektora ZOZ w Oświęcimiu.

Tymczasem w poniedziałek Małopolski Oddział NFZ ogłosił konkurs uzupełniający na usługi opieki nocnej i świątecznej. Jak tłumaczą w NFZ, wynikało to z obaw zgłaszanych przez samorządy.

Problem w tym, że obejmuje on tylko część gmin, gdzie były dotąd takie świadczenia.

- Jesteśmy jednym z tych z obszarów, dla którego konkurs został ogłoszony - cieszy się Grzegorz Pasternak, kierownik Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Liczy na kontynuację kontraktu od 1 października.

- Dla mnie mniej ważne jest, gdzie będzie ten punkt. Istotne, żeby opieka była tam dobra - mówi Stefan Cetnar, mieszkaniec Oświęcimia.

Wczoraj był w szpitalu u okulisty. Tu ma bliżej niż na ul. Garbarską.

Jest 8 punktów

W tej chwili w Małopolsce zachodniej funkcjonuje jeszcze 8 punktów opieki nocnej i świątecznej.
W powiecie chrzanowskim usługi medyczne w tym zakresie świadczy placówka w Chrzanowie (Miejskie Centrum Medyczne, ul. Sokoła 19), w powiecie olkuskim: w Olkuszu (Nowy Szpital, al. Tysiąclecia 13) i w Wolbromiu (Wol-Med, ul. Skalska 22); w powiecie oświęcimskim: w Oświęcimiu (Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu, ul. Garbarska 2) i Kętach (Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul.. Sobieskiego 45); w powiecie wadowickim: w Andrychowie (Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przy Basenie”, ul. A. Wietrznego 3), Kalwarii Zebrzydowskiej (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Jana Pawła II 7) i w Wadowicach (Zespół ZOZ, ul. Karmelicka 7a).
Konkurs uzupełniający ogłoszony przez NFZ dotyczy w naszym regionie trzech gmin.
Są to: Oświęcim, Andrychów i Kalwaria Zebrzydowska. Będzie on obowiązywał od 1 października 2017 do 30 czerwca 2021.

Bogusław Kwiecień

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.