Łukasz Bobek

Górale zdecydują, czy obwodnica dla Chochołowa będzie

Ponad 100-letnie drewniane chałupy w Chochołowie stoją przy ruchliwej szosie. Obwodnica od odciążyć centrum wioski z ruchu samochodowego Fot. Archiwum Ponad 100-letnie drewniane chałupy w Chochołowie stoją przy ruchliwej szosie. Obwodnica od odciążyć centrum wioski z ruchu samochodowego
Łukasz Bobek

W niedzielę 27 maja w Chochołowie odbędzie się tzw. rozprawa administracyjna ws. planowanej obwodnicy tej zabytkowej wioski. W trakcie spotkania mieszkańcy Chochołowa, ale i sąsiedniej Koniówki zdecydują, czy chcą nowej drogi, czy nie.

- Zdecydowaliśmy się ogłosić termin rozprawy administracyjnej, bo Zarząd Dróg Wojewódzkich przygotował projekt decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Zawiera ona optymalny wariant przebiegu nowej obwodnicy dla Chochołowa - mówi Michał Jarończyk, sekretarz urzędu gminy w Czarnym Dunajcu.

ZDW, które będzie inwestorem nowej obwodnicy, przygotowała projekt, w którym zaznaczyła najbardziej optymalny przebieg nowej trasy. - Czyli taki, który m.in. został zaakceptowany przez Regionalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - dodaje Jarończyk. Poprzednie warianty RDOŚ odrzucał - z uwagi na zbyt dużą ingerencję w środowisko naturalne. Teraz, by postępowanie przy wydaniu decyzji środowiskowej dopełnić, konieczne są konsultacje z mieszkańcami.

Spotkania z góralami wcześniej co prawda były organizowane wielokrotnie, ale za każdym razem nic z tego nie wynikało. Każdy poprzedni wariant obwodnicy był negowany przez część mieszkańców Chochołowa. - Jak się jeden wariant jednym podobał, to innym już nie. Z kolei mieszkańcom sąsiedniej Koniówki żaden nie pasował. Oni uznali, że w ogóle obwodnica Chochołowa ich nie interesuje - dodaje sekretarz urzędu gminy.

Teraz ZDW forsuje tzw. wschodni wariant, który rozpoczyna się tuż na granicy Chochołowa z Witowem i kończy się tuż przy granicy Chochołowa z Koniówkę i biegnie po wschodniej stronie zabytkowej wsi.

Czytaj więcej:

 • jaki jest największy problem z budową obwodnicy miasta?
 • jakie będą skutki odwlekania decyzji o budowie drogi? 
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Bobek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.