Lech Klimek

Gorlice. W kolejce po endoprotezę trzeba czekać aż cztery lata

Gorlice. W kolejce po endoprotezę trzeba czekać aż cztery lata Fot. Lech Klimek
Lech Klimek

To nieludzkie! - mówią wprost pacjenci mający problemy z kolanem czy biodrem, czekając w kolejkach do specjalisty. Ciągły ból sprawia, że ich życie staje się nie do zniesienia. Państwowa służba zdrowia zapewnia im darmową pomoc i leczenie. Brzmi pięknie, tyle tylko, że w Gorlicach na zabieg czeka się trzy, cztery lata. „Ratunkiem” przed cierpieniem jest komercyjna usługa. Endoproteza stawu kolanowego to wydatek średnio ponad 20 tysięcy złotych, stawu biodrowego - 17 tysięcy. Większości gorliczan na to zwyczajnie nie stać, więc będą musieli cierpieć w kolejce po bezpłatną usługę.

Kolejki do lekarza specjalisty to nadal problem, z którym borykają się pacjenci. Teraz wrócił on ze zdwojoną siłą w czasie protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Rząd chce im zagwarantować dostęp do opieki specjalistycznej bez kolejek. Ma to szczególne znaczenie w przypadku rehabilitacji.

Już w tej chwili kolejki są tu długie. Może się okazać, że jeszcze się wydłużą.

- Bardzo rzadko chodzę do lekarza - mówi Józef Szeliga, mieszkający w Moszczenicy. - Teraz niestety zostałem do tego zmuszony. Dopadła mnie jakaś kontuzja barku, mogę bez żadnych problemów ruszać ręką, ale doskwiera mi ciągły ból, utrudniający normalną pracę - dopowiada.

Walkę z kontuzją pan Józef zaczął od wizyty w swojej przychodni u lekarza rodzinnego.

- Poszło bardzo sprawnie - opowiada. - Miła lekarka obejrzała mnie, osłuchała, odpytała. Dostałem skierowanie na prześwietlenie, lekarstwa mające ograniczyć dolegliwości i zapowiedź, że wszystko wskazuje na konieczną w moim przypadku rehabilitację - dodaje.

Prześwietlenie zrobił jeszcze w tym samym dniu, nie wykazało żadnego urazu. Nie musiał robić badań laboratoryjnych krwi, bo niedawno miał takie w ramach badań okresowych. Nie było w nich nic niepokojącego, a wszystkie parametry mieściły się w normie. Wizja rehabilitacji stawała się coraz bardziej wyraźna.

- W mojej przychodni można taką rehabilitację przejść - opowiada pan Józef. Wyprzedzając trochę ewentualne skierowanie, zadzwonił tam i zapytał o terminy. To, co usłyszał, nie było za ciekawe.

Czytaj więcej:

 • Kto do lekarza poza kolejką?
 • Czy w największej gorlickiej przychodni jest dużo kolejek?
Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Lech Klimek

W gorlickim oddziale Gazety Krakowskiej pracuję od 2013 roku. To, co w tej pracy jest najważniejsze to kontakt z ludźmi i opisywanie spraw, które są dla nich ważne. Moja uwaga skupia się na wszystkim, co dobre na terenie naszego powiatu. Oglądanie i opisywanie przemian, jakie zachodzą w naszym otoczeniu to fascynujące zajęcie. Praca w niewielkiej lokalnej redakcji to konieczność zajmowania się wszystkimi aspektami życia. Tu nie ma szans na specjalizację, trzeba być uniwersalnym.


poniżej kilka przykładów tej uniwersalności


 https://gazetakrakowska.pl/majowka-w-regietowie-przez-dwa-dni-jezdzcy-startowali-na-sciezce-huculskiej-i-w-skokach-przez-przeszkody-byly-tez-zawody-w/ar/c1-16355875


https://gazetakrakowska.pl/biecz-za-nami-pierwszy-dzien-kromer-festival-biecz-to-byla-prawdziwa-uczta-muzyczna-a-salami-koncertowymi-byly-bieckie-koscioly/ar/c13-16537459


https://gazetakrakowska.pl/w-rocznice-likwidacji-getta-w-gorlicach-odslonieto-niezwykly-pomnik-sidur-przechodniow-zdjecia/ar/c1-15763314


https://gazetakrakowska.pl/mamy-najbogatsza-gmine-w-wojewodztwie-w-pierwszej-dziesiatce-sa-jeszcze-dwie-inne/ar/c1-15760898


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.