Góry czy morze: gdzie jest taniej?

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Izabela Krupa

Góry czy morze: gdzie jest taniej?

Izabela Krupa

Sprawdziliśmy. Ceny noclegów na Podhalu w okresie wakacyjnym są niższe niż nad polskim morzem.

Polacy, planując urlop, stoją przed częstym dylematem: morze czy góry? Gdzie zapłacę mniej? Postanowiliśmy sprawdzić, jak kształtują się ceny w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych z dwóch krańców Polski - w Zakopanem i w Sopocie.

Istotny dojazd

Jeśli chcemy dojechać na Podhale korzystając z komunikacji zbiorowej, czekają nas liczne przesiadki. Ani autobusem, ani pociągiem nie podróżuje się tu specjalnie komfortowo. Podróż pociągiem nad morze będzie natomiast przyjemniejsza - na północ dojedziemy popularnym pendolino.

Z kolei decydując się na podróż własnym samochodem, warto wyruszyć w środku tygodnia - najlepiej wieczorem, by uniknąć korków. Te męczą kierowców tak samo w górach, jak i nad morzem.

Więc, jeśli chodzi o wymagane pokłady cierpliwości, można uznać: remis.

Podróż samochodem to poza tym spory wydatek, niezależnie od obranego kierunku. Średnio trzeba liczyć ok. 40 zł za każde sto kilometrów. Czyli przykładowo - mając do pokonania 500 km, podróż samochodem w obie strony będzie nas kosztować ok. 400 zł. Sporo, szczególnie jeśli podróżujemy w jedną lub dwie osoby.

Morze w wakacje droższe

W popularnych kurortach nocleg będzie kosztować więcej niż w okolicznych miejscowościach. W Zakopanem w szczycie sezonu ceny za jedną dobę zaczynają się od 40 zł od osoby. W Sopocie jeszcze drożej - za mniej niż 50 zł nie znajdziemy wolnego łóżka.

W ostatnim czasie na Podhalu popularne stały się domki, w których może się zatrzymać pięć-sześć osób. Ceny za takie budynki zaczynają się od 300 zł za dobę. Z kolei nad morzem za apartamenty kilkuosobowe trzeba zapłacić znacznie więcej niż w górach. Za domek - co najmniej 450 zł.

Żeby wydać mniej niż w Zakopanem, można znaleźć kwaterę w okolicznych miejscowościach. Np. 15 km od Zakopanego, w Witowie, ceny za nocleg zaczynają się już od 25 zł za osobę. Także w wypadku opcji „poza kurortem” pobyt nad morzem jest droższy. Np. w Chwaszczynie, 20 km od Sopotu, ceny za nocleg rozpoczynają się od 35 zł.

A co z jedzeniem?

Tutaj wydaje się, że dwa kurorty - Zakopane i Sopot - remisują. I w restauracjach na popularnym Monciaku w Sopocie, i na Krupówkach w Zakopanem za danie mięsne dla jednej osoby zapłacimy ok. 25 zł. Na półlitrowy kufel piwa musimy wydać 9-10 zł.

To jednak ceny na głównych deptakach w obu turystycznych miastach. Posiłki w restauracjach poza centrum będą tańsze.

Izabela Krupa

Komentarze

4
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Karolina Stefaniak

Dla mnie też nie liczy się to, gdzie wyjdzie trochę taniej, tylko to, co wolę, gdzie mi się lepiej wypoczywa, w końcu czekam na to cały rok :) Był taki czas, że wybierałam góry, teraz z kolei co roku Bałtyk, jakoś mnie przyciąga :) Najbardziej podoba mi się w Ustce, taki portowy klimat i dużo bursztynów :) A nocuję w Hotelu Lubicz niedaleko plaży.

s.k.a.sulwinska

Odkąd pojechałam pierwszy raz w góry, nie jest dla mnie istotne co jest tańsze, tylko to, że w górach o wiele bardziej mi się podoba. Jeżdżę tam co roku od lat i co roku mieszkam w tym czasie w apartamencie Montana w Zakopanem :)

Iza

Kocham góry - w szczególności, Zakopane! Zawsze, gdy tylko mam okazję, odwiedzam je... Większość czasu spędzam na szlakach, wieczory na Krupówkach... Nocuję zazwyczaj w apartamentach - rezerwuję je przez Mountain APARTMENTS (są stosunkowo tanie, zazwyczaj zlokalizowane nieopodal głównych atrakcji). Ich największym atutem jest to, że gwarantują niezależność, a ich ceny są zblizone do hotelowych!

tomasz

My mamy bliżej nad morze niż w góry, więc jeździmy do Laguna Marine w Ustce. Cenowo przyzwoicie za pobyt, a jest czysto i blisko do morza. Za rok też się tu wybierzemy, bo nie lubimy eksperymentować z nowymi miejscami, a tu znamy każdy kąt.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.