Artur Drożdżak

Grecka tragedia: kiedy straciła synka, zaczęła zabijać. Powstała o niej sztuka

Aktorka Matylda Baczyńska gra na deskach tarnowskiego teatru w sztuce „Ikebana” rolę okrutnej zabójczyni dziecka Fot. Topol(2) Aktorka Matylda Baczyńska gra na deskach tarnowskiego teatru w sztuce „Ikebana” rolę okrutnej zabójczyni dziecka
Artur Drożdżak

Sztuka autorstwa byłego policjanta ma szansę na laur najlepszego w kraju spektaklu. Reżyser ostrzega, że dzieło jest dla widzów od 18 roku życia. To z powodu czynów, których dopuściła się zabójczyni z Tarnowa, bohaterka tego dramatu. Monodram „Ikebana”, wystawiany w tarnowskim teatrze opisuje losy 49-letniej dziś Elżbiety M.

Autor sztuki Marcin Skóra kiedyś był policjantem pionu kryminalnego i brał udział w Tarnowie w śledztwach, które dotyczyły wydarzeń związanych z bohaterką jego dzieła. Ma do niego osobiste podejście.

- Pisanie tej sztuki było dla mnie formą autoterapii. Sprawę tej kobiety traktowałem w kategoriach największej porażki zawodowej, jako policjanta. I nadal gryzę się z tym, że jako policjanci nie upilnowaliśmy tej osoby, by zapobiec przynajmniej jednej śmierci - mówi.

Spektakl wyreżyserowali Bohdan Graczyk i Dariusz Starczewski. Muzykę tworzą utwory zespołu Hey. Monodram dedykowany jest zmarłemu tragicznie w 2015 r. reżyserowi Marcinowi Wronie. Na kanwie tekstu Skóry planował on nakręcić film. Jego roboczy tytuł brzmiał: „Mówią, że jestem zła”.

Filmowa wersja „Ikebany” uzyskała nawet dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Niestety, przedwczesna śmierć Wrony zniweczyła te filmowe plany.

Akt I, czyli Amadeusz

Życie Elżbiety M. to było pasmo klęsk i tragedii. Brutalny mąż kilka lat bił ją i znęcał się nad nią przypalając papierosami. Dlatego, gdy urodził się piękny i zdrowy Amadeusz matka całą miłość przelała na syna. Przeprowadziła się ze Śląska do Tarnowa i tu, w 2000 r., doszło do tragedii, która zaważyła na jej życiu.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

 • jakich zbrodni dopuściła się Elżbieta M.?
 • co w swojej sztuce chciał pokazać były policjant?
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Artur Drożdżak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.