Łukasz Bobek

Gubałówka: jak będą płoty, to zimą puszczą narciarzy

Listopad 2014 r. Leszek Dorula wycina jeden ze słupków na działce rodziny Byrcynów na Gubałówce Fot. Tomasz Mateusiak Listopad 2014 r. Leszek Dorula wycina jeden ze słupków na działce rodziny Byrcynów na Gubałówce
Łukasz Bobek

Górale domagają się zgody na stawianie płotów. Dzięki temu pozwolą otworzyć tu trasę narciarską. Radni spod Giewontu są jednak nieufni. Boją się, że jeżeli się na to zgodzą, to płoty już nigdy nie znikną.

W Zakopanem wrócił problem trasy narciarskiej na Gubałówce, która nie działa od 11 lat. Właściciele działek, po których dawniej szusowali narciarze, chcą, by miasto dało im zgodę na ogrodzenie ich terenu. Uważają, że tylko dzięki temu będzie można w przyszłości ponownie uruchomić trasę narciarską.

Miejscy radni nie dowierzają tej nietypowej prośbie i obietnicy górali z Gubałówki.

Górale domagają się płotów

Wniosek o zgodę na płoty zgłosiła na jednej z komisji rady miasta Bożena Gąsienica-Byrcyn, przedstawicielka rodziny z Gubałówki, która przed 11 laty doprowadziła do zamknięcia trasy narciarskiej. Rodzina Byrcynów wygrała wówczas kilkanaście procesów sądowych z Polskimi Kolejami Linowymi, które zarządzały trasą biegnącą przez grunty górali.

Czytaj więcej:

 • Obecnie plan dla Gubałówki nie dopuszcza grodzenia działek. Czy to się zmieni?
 • Pomysł wywołał dyskusję wśród radnych. Co z niej wyniknęło?
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Łukasz Bobek

Dziennikarz zakopiańskiej redakcji Gazety Krakowskiej od 2006 roku. Opisuję to co dzieje się w Zakopanem i okolicach, a także w Tatrach, Gorcach, Pieninach. W moim tekstach znajdziecie Państwo to co aktualnie dzieje się w regionie - zarówno informacje smutne, ale i te, które rozweselają. 


 


Tematy, które są dla mnie ważne to m.in: 


  • wypadki w Tatrach 

 • ochrony przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym

 • turystyka w Zakopanem 

 • górale i góraszczyzna


Regularnie wracam do tematy budowy nowej zakopianki do Zakopanego. To temat istotny zarówno dla miejscowych mieszkańców, jak i dla turystów. Oto jeden z ostatnich moich artykułów na ten temat: 


Nowa zakopianka. Tunel pod Luboniem Małym gotowy. Trwają testy systemów


Pisze także o ważnych miejscach/firmach dla całego Podhala wokół których czasami dzieją się dziwne rzeczy. Ostatni przykład: Konflikt pod Kotelnicą Białczańską. Ludzie zablokowali część parkingu przy wyciągu


Życie czasami przynosi także dramatyczne zdarzenia, z którymi zmagają się mieszkańcy Podhala, a my jako dziennikarze musimy je opisywać. Tak jak w przypadku niszczycielskich żywiołów: 


Podhale. Trwa wielkie sprzątanie po ulewie. Wszyscy chcą pomagać poszkodowanym


Lubię pisać o ludziach z pasją, którzy coś tworzą, czymś się odznaczają, mają nietypową pasję i tą pasją potrafią zarażać innych. Kontakt z takmi osobami daje mi dużo satysfakcji i jest motorem napędowym do dalszej pracy. Jak choćby twórcy ludow:  Zakopane. Rzeźbią, haftują, malują. Twórcy ludowi z całego kraju pokazują swoją pracę


 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.