Harklowa mocna także w Ameryce

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Ks. Robert Nęcek

Harklowa mocna także w Ameryce

Ks. Robert Nęcek

Górale - mając świadomość swojej tożsamości - mieszkający w USA i Kanadzie, a pochodzący z Podhala, Spiszu, Orawy i Pienin, założyli Związek Podhalan w Północnej Ameryce. Statut Związku powstał w 1929 roku w Chicago.

Jednym z kół działających w ramach Związku jest Koło nr 25 Parafii Harklowa, które zostało powołane do istnienia 4 kwietnia 1971 r. staraniem trzech parafian: Józefa Gila, Leona Szlembarskiego i Wincentego Gurosia.

Na obchodach 40-lecia, które miały miejsce w Chicago w 2011 roku, ks. Eugeniusz Dziubek stwierdził , że „powstanie Koła to zapewne trud i wysiłek wielu osób, którym przyświecał wspólny cel. Na pamiątkę pobytu pozostanie pośród Was obraz Matki Bożej z nowo wybudowanego kościoła ze Szlembarku, poświęcony przez kard. Stanisława Dziwisza 1 czerwca 2008 roku”. Kończąc, proboszcz z Harklowej dopowiedział: „Niech cele i zadania, które określają Waszą wiarę, Wasze pochodzenie, Waszą godność Polaka, górala i parafianina, nigdy nie będą zapomniane”.

Natomiast w liście okolicznościowym na 45-lecie harklowskiego Koła kardynał Dziwisz napisał do jego przewodniczącej, Wiesławy Kuli, następujące słowa: „wiem, że choć drogi Wasze zaprowadziły Was na ziemię amerykańską, to jednak nie zapominacie o swoich korzeniach i kultywujecie tradycje wyniesione z Podhala, a dokładniej z parafii Harklowa”.

Warto dodać, że górale z Harklowej w Ameryce wspierali finansowo budowę Domu Parafialnego i renowację kościoła w Harklowej, remizy strażackiej w Knurowie i kościoła na Szlembarku. Wspierali kształcenie kleryków i Dom Pielgrzyma w Rzymie.

Koło Harklowa nie szczędziło także grosza na pomoc szpitalom w Nowym Targu i w Zakopanem.

Mając świadomość szerokiej działalności, obecne władze Koła: Wiesława Kula, Mirosław Zajączkowski i Elżbieta Szlembarska na bankiecie z racji jubileuszu 45-lecia wyróżnili - w obecności Józefa Cikowskiego, prezesa ZPPA - czynnych uczestników życia Koła harklowskiego w Chicago. Jako gości honorowych, organizatorzy zaprosili proboszcza Eugeniusza Dziubka i mnie, wówczas rzecznika archidiecezji krakowskiej i wykładowcę uniwersyteckiego. Ich przyjęcie było niezwykle entuzjastyczne i łączyło się z wyjątkową gościnnością. Warto dodać, że liczba uczestników jubileuszu przerosła oczekiwania i wszelkie wyobrażenia.
Autor jest doktorem habilitowanym i kierownikiem Katedry Edukacji Medialnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w krakowie

Ks. Robert Nęcek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.