
W sobotę 12 grudnia 1970 roku o godz. 19.30 prezenter głównego wydania Dziennika Telewizyjnego (oglądanego każdego dnia przez około 6 mln ludzi) oraz spikerzy radiowi odczytali uchwałę Rady Ministrów mówiącą o zmianie cen na szereg artykułów.
Zmiana ta była przygotowywana od kilku miesięcy. Już w październiku Biuro Polityczne Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyraziło zgodę na tę podwyżkę, a 10 listopada decyzję tę ostatecznie zaakceptowano. Zapowiedziane podwyżki dotyczyły cen: mięsa i jego przetworów (o około 17,6 proc.), mąki pszennej i żytniej (około 16 proc.), cukru (o 14,2 proc.), dżemów i marmolad (o około 36,8 proc.), mleka, kawy zbożowej, kasz, makaronu. Wzrosły ceny materiałów budowlanych. Ostatecznie „Operacja cenowa” dotyczyła aż 66 procent dóbr dostarczanych na rynek.
14 grudnia robotnicy stoczni im. Lenina w Gdańsku przerwali pracę i udali się pod gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR, domagając się powrotu do poprzednich cen. Tam doszło do pierwszych starć z milicją. 15 grudnia strajki i demonstracje ogarnęły całe trójmiasto, a również zakłady elbląskiego Zamechu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień