Horror, który opowie o Polakach

Czytaj dalej
Paweł Gzyl

Horror, który opowie o Polakach

Paweł Gzyl

W nowym filmie Borysa Lankosza, twórcy „Rewersu”, zadebiutuje w kinie modelka - Anja Rubik

Krakowski reżyser Borys Lankosz rozpocznie jesienią zdjęcia do swego nowego filmu fabularnego. „Ciemno, prawie noc” - to ekranizacja powieści pochodzącej ze Śląska pisarki Joanny Bator.

Książka została w 2013 roku wyróżniona nagrodą literacką Nike, otrzymała też przyznawaną przez TVP Kultura nagrodę Gwarancji Kultury w kategorii „Literatura”, była także nominowana do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia oraz znalazła się w półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Powieść jest mieszaniną kilku gatunków - kryminału, horroru, powieści gotyckiej i psychologicznej. Główną bohaterką jest reporterka Alicja Tabor, która wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Zamieszkuje w pustym, poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie. Rośnie niezadowolenie, częste są akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się prorok, Jan Kołek, do którego ponoć przemówiła Matka Boska Bolesna.

Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci, ale jej powrót do Wałbrzycha jest także powrotem do dramatów własnej rodziny: śmierci rodziców, samobójstwa starszej siostry, zafascynowanej wałbrzyską legendą księżnej Daisy i zamku Książ. Wyjaśnianiu tajemnicy Andżeliki, Patryka i Kalinki towarzyszy więc odkrywanie tajemnic z przeszłości Alicji.

- W przypadku tej książki mamy do czynienia bardziej z horrorem. To też jest gatunek, który bardzo cenię.

Ambitny, dobry horror to rzadkość i chciałbym się zmierzyć z opowieścią o współczesnej Polsce w takiej właśnie formie

- tłumaczył reżyser w radiowej Jedynce trzy lata temu, kiedy zainteresował się przeniesieniem powieści na ekran.

Znana jest już obsada planowego filmu. Mają w nim wystąpić same gwiazdy: Magdalena Cielecka, Aleksandra Konieczna, Marcin Dorociński, Dawid Ogrodnik i Jerzy Trela. W produkcji zadebiutuje z kolei polska modelka Anja Rubik. Do tej pory oglądaliśmy ją na wybiegach, sesjach zdjęciowych popularnych magazynów modowych oraz w telewizyjnych reklamach i programach - „Projekt Runaway” czy „Top model. Zostań modelką”.

- Z Borysem nazywamy ten film połączeniem mrocznego i tajemniczego kina Davida Lyncha ze światem społecznej obserwacji wyjętym wprost z filmów Kena Loacha - zapowiada producent, Leszek Bodzak z firmy Aurum Film, w serwisie „Wirtualna Polska”. - To z jednej strony mystery thriller, a jednocześnie współczesna baśń, w której zwyczajne prawa logiki nie działają, chociaż rzeczywistość jest realna. To specyficzny projekt łączący tematy genezy przemocy, dziedziczenia zła, pamięci, biedy czy dojrzewania do macierzyństwa. Jednak to przede wszystkim opowieść o walce dobra ze złem w symbolice wyniesionej z prozy Joanny Bator - dodaje.

Borys Lankosz pochodzi z Krakowa - urodził się tutaj w 1973 roku. Studia filmowe skończył w Łodzi. Potem zaczął kręcić filmy krótkometrażowe i dokumentalne. Sensacją stał się jego fabularny debiut - „Rewers” z 2009 roku z udziałem Agaty Buzek, Krystyny Jandy, Anny Polony i Marcina Dorocińskiego. Obraz ten zdobył liczne prestiżowe nagrody - w tym Złote Lwy dla najlepszego filmu na festiwalu w Gdyni czy Orła, statuetkę przyznawaną przez rodzimą akademię filmową. Potem reżyser zrealizował „Ziarno prawdy” z Robertem Więckiewiczem i Jerzym Trelą w rolach głównych oraz dokument o Stanisławie Lemie - „Autor Solaris”.

Paweł Gzyl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.