
Przebywanie w ogrodzie wpływa dobroczynnie na nasz nastrój Kolor zielony oraz cała natura działa jak balsam dla zestresowanego ciała i duszy oraz pobudza zmysły.
Zieleń, przyroda, natura uspokajają i działają pozytywnie na organizm. Dlatego dobrze czujemy się dobrze i lubimy spacerować w ogrodach i parkach. Natura, tak jak i wszelkie tereny zielone, daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju, a to ułatwia odzyskiwanie sił i zdrowia.
Rośliny wpływają na zachowanie równowagi wewnętrznej i obniżanie pobudzenia spowodowanego czynnikami współczesnej cywilizacji - hałasem, natłokiem informacji i obrazów. Otaczające nas drzewa, kwiaty, ich kolory, zapachy, stymulują wszystkie zmysły. Naukowcy udowodnili, że bakterie znajdujące się w glebie pobudzają wydzielanie się w organizmie człowieka serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Serotonina wpływa również na procesy trawienne, sen i sprawność seksualną. Nie dziwmy się więc, gdy spotkamy radosnych, choć zapracowanych działkowców!
Praca w ogrodzie daje im szczęście! Jest naturalną terapią, określaną mianem hortiterapii. Leczenie ogrodem, pomijając dobroczynną rolę wysiłku fizycznego i ruchu, pomaga zachować równowagę psychiczną, zmniejsza stres i polepsza koncentrację. Warto pielęgnować rośliny na kawałku swojej ziemi, a nawet na balkonie. Prace można dozować tak, aby nie powodowały zbytniego obciążenia organizmu. Warto również zachęcić do nich dzieci, dać im pod opiekę własne rośliny.
Można je wiele nauczyć o świecie przyrody. Dziecko poczuje się odpowiedzialne, a przy okazji nabierze zdolności manualnych i będzie spędzało więcej czasu na świeżym powietrzu.