Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Hydraulicy od mózgu ratują życie chorych z udarami

Czytaj dalej
Iwona Krzywda

Hydraulicy od mózgu ratują życie chorych z udarami

Iwona Krzywda

Neurolodzy i radiolodzy interwencyjni z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego stworzyli pierwszy w Polsce innowacyjny system organizacji leczenia pacjentów z ostrym udarem mózgu. Dzięki niemu chorzy z całego województwa mają szansę na szybką pomoc i terapię najnowocześniejszą metodą udrażniania naczyń, która pozwala uniknąć kalectwa.

Małe miasteczko na południu Polski. Młody, 20-letni mężczyzna ulega wypadkowi w trakcie jazdy na rowerze. W wyniku upadku dochodzi u niego do rozwarstwienia tętnicy mózgowej. Ściana uszkodzonego naczynia pęka wzdłuż, pojawia się zakrzep blokujący dopływ krwi do mózgu. Pozbawione jej komórki mózgowe zaczynają obumierać. Z każdą minutą swoją funkcję przestają pełnić miliony z nich. Bez usunięcia zakrzepu z naczynia, chłopaka czeka pewna śmierć, w „najlepszym” przypadku trwałe kalectwo. Lekarz, pod opiekę którego trafia, ocenia, że jedynym miejscem, gdzie jego pacjent będzie mógł liczyć na ratunek jest krakowski Szpital Uniwersytecki. 20-latek zostaje przetransportowany helikopterem pod Wawel i natychmiast trafia na salę zabiegową. Małopolscy specjaliści wykonują u niego trombektomię mechaniczną. Usuwają śmiertelnie groźny zakrzep, a chory opuszcza szpital na własnych nogach. 

– Chłopak miał dużo szczęścia, że jego lekarz słyszał o takiej metodzie i wiedział, że może skierować go do nas. To uratowało mu życie – podkreśla prof. dr hab. med. Agnieszka Słowik, kierownik oddziału neurologii w Szpitalu Uniwersyteckim, współtwórca Uniwersyteckiego Centrum Leczenia Ostrego Udaru Niedokrwien­nego Mózgu CITO.

Trombektomia mechaniczna, której młody chory i 160 innych pacjentów leczonych przez krakowskich specjalistów zawdzięcza zachowanie sprawności, to najbardziej innowacyjna metoda terapii udaru niedokrwiennego mózgu. Zanim ją opracowano, chorzy z tego rodzaju schorzeniem mogli jedynie liczyć, że zakrzep blokujący naczynie mózgowe uda się rozpuścić farmakologicznie – przy pomocy odpowiednich, szybko podanych leków. Zatory tworzące się w największych naczyniach na taką terapię są jednak wyjątkowe oporne, medycy na całym świecie szukali więc alternatywnej drogi ich udrożnienia. I wymyślili, że przepływ krwi można przywrócić przetykając zatkane naczynie, wykorzystując do tego specjalny cewnik. – Wprowadza się go przez tętnice udową aż do naczynia mózgowego i następnie przy jego pomocy wysysa albo wyciąga zakrzep – wyjaśnia prof. Słowik. – Trombektomię mechaniczną można zastosować jedynie w przypadku pacjentów, u których doszło do zamknięcia największych naczyń mózgowych, te mniejsze mają bowiem średnicę ludzkiego włosa i nie da się wprowadzić do nich cewnika. Rocznie w naszym województwie do takiego leczenia kwalifikuje się ok. 100 z 6 tys. osób dotkniętych udarem. Są to jednak pacjenci potencjalnie narażeni na najcięższy przebieg choroby i największą martwicę mózgu – dodaje.

Czytaj więcej:

 • Nowa metoda walki z udarami na stałe dołączyła do arsenału neurologów zaledwie kilka lat temu. Kto pierwszy ją zastosował?
 • Mitem jest przeświadczenie, że udar dotyczy wyłącznie seniorów.
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.