Idzie Polak do dentysty, czyli co kryją nasze zęby

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś / Polska Press
Maria Mazurek

Idzie Polak do dentysty, czyli co kryją nasze zęby

Maria Mazurek

- Myślimy tak: póki zęby nie bolą, jakoś to będzie. Jak bolą, to ibuprofen. Jak nie jeden, to trzy. Idziemy do dentysty dopiero, jak jest już bardzo źle - mówi lekarz dentysta Maciej Bereś. Opowiada o głównych zaniedbaniach Polaków i prostych zasadach, dzięki którym możemy zachować zdrowe zęby aż po grób. I to lecząc je wyłącznie na NFZ.

Czy Polacy mają chorobę narodową jamy ustnej? Parodontozę, wady zgryzu, próchnicę?

Próchnicę ma jakieś 75 proc. polskich dzieci i niewiele mniej osób dorosłych. Ale nie nazwałbym jej naszą narodową chorobą; leczyłem pacjentów z Europy Zachodniej, Wschodniej, pacjentów z innych kontynentów. Próchnica występuje wszędzie. Niektórzy opowiadają, że to problem wirtualny w krajach skandynawskich. Mam sporo pacjentów z tej części Europy i wcale się z tym nie zgodzę. Różne natomiast jest do próchnicy podejście. Więc na pytanie, czy Polacy mają jakieś narodowe choroby, odpowiem: owszem, mają. Bagatelizowanie i racjonalizowanie.

Czyli?

Ludzie nie widzą problemu. Dopóki nie boli, to jakoś będzie. Jak już boli, to trzeba wziąć ibuprofen. Jak nie jeden, to trzy. A jak już trzy nie działają, to może trzeba coś mocniejszego od sąsiadki pożyczyć. No, a jeśli i to nie pomoże - a zbliża się Wigilia - to znaczy, że żarty się skończyły. I trzeba jechać na interwencyjne pogotowie dentystyczne, czasem w środku nocy, 50 km. Potem okazuje się, że pacjent ma zęby w fatalnym stanie, ale racjonalizuje: „To nie moja wina. Babcia straciła zęby za młodu, mama od dawna trzyma protezki w szklance, a i tacie szybko większość poleciała. Słabe geny, trudno, trzeba się z tym pogodzić”.

Sporo pacjentek uważa też, że na uzębienie szkodzą ciąże. Pierwsza ciąża to jeszcze, ale po drugiej, trzeciej - jakim prawem coś z tego uzębienia ma zostać? Panowie, choć ich ten problem nie dotyczy, bywają nie lepsi: dla ich zębów niszczycielskie jest wojsko - choć jakoś nie zauważyłem poprawy stanu uzębienia młodych Polaków, odkąd zniesiono powszechny pobór. Zdarzają się też szkodliwe warunki pracy. Jednemu pacjentowi siekacze połamały opary spawanego aluminium, ale choroby z brakiem szczotkowania, od dawna, nie łączył. O wiele łatwiej uznać za winne czynniki zewnętrzne - pracę, ciążę, genetykę - niż dbać o zęby: pojawiać się u dentysty zanim zaczną się psuć, a przede wszystkim - myć je.

Nie myjemy zębów?

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • jak należy prawidłowo dbać o zęby?
 • dlaczego największym wrogiem całego organizmu może być... próchnica?
 • jaki moda wpływa na to, co chcemy leczyć u dentysty?
Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Maria Mazurek

Jestem dziennikarzem i redaktorem Gazety Krakowskiej; odpowiadam za piątkowe, magazynowe wydanie Gazety Krakowskiej. Moją ulubioną formą jest wywiad, a tematyką: nauka, medycyna, życie społeczne. Jestem współautorką siedmiu książek, w tym czterech napisanych wspólnie z neurobiologiem, prof. Jerzym Vetulanim (m.in. "Neuroertyka" i "Sen Alicji"), kolejne powstały z informatykiem, prof. Ryszardem Tadeusiewiczem i psychiatrą, prof. Dominiką Dudek. Moją pasją jest łucznictwo konne, jestem właścicielką najfajniejszego konia na świecie.

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Adam

Wstyd się przyznać, ale swego czasu zaniedbałem zęby. Jak mnie bolało to przeciwbólowe brałem zamiast biegiem do dentysty lecieć. Skończyło się na kanałówce w Mija-dent w Warszawie, ale nie było tak strasznie jak się obawiałem. Teraz mam nauczkę i już przeglądów uzębienia pilnuję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.