
Okulistyka. Aż 80 proc. informacji o otoczeniu dociera do nas za pośrednictwem wzroku. Niestety, jak każdy ludzki narząd, oko narażone jest na schorzenia, które - nieleczone - mogą pogorszyć jakość widzenia lub doprowadzić do ślepoty. Dziś można je coraz skuteczniej leczyć.
Aby uzyskać obraz przestrzenny, okulista chirurg patrzył na pole operacyjne tak, jak w klasycznym mikroskopie świetlnym - przez dwa okulary. Rozwinięta technologia 3D pozwala na widzenie pola operacyjnego w trzech wymiarach, z pominięciem okularów mikroskopu i daje wysokie parametry rozdzielczości, jasności i szybkości przetwarzania obrazu.
Pozwala to na niespotykaną dotąd wizualizację struktur i tkanek oka, dzięki której chirurg może zobaczyć znacznie więcej niż dotychczas. Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny w Warszawie jako pierwszy w Polsce wprowadził w operacjach oczu technologię 3D.
- Kiedy pierwszy raz założyłem okulary, podobne do tych, jakie znamy z kina IMAX, byłem pod wielkim wrażeniem przestrzeni i głębi obrazu - mówi prof. Jacek P. Szaflik, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie.
Każda część oka
W dalszej części tekstu:
- Jakie problemy mogą dotknąć nasze oczy?
- Co stosuje się przy ich leczeniu?
- Jak obecnie można skorygować astygmatyzm?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień