Paulina Padzik

Internet zmienia nasz mózg bardziej niż myślimy. Rozmowa z prof. Magdaleną Szpunar z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Internet zmienia nasz mózg bardziej niż myślimy. Rozmowa z prof. Magdaleną Szpunar z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Paulina Padzik

Co internet robi z naszym mózgiem? Okazuje się, że wcale nie jesteśmy od internetu mądrzejsi, bystrzejsi ani zdolniejsi. Przeciwnie - jesteśmy otępiali, rozkojarzenia i... tracimy zdolność myślenia. - Cyfrowa kultura poszerzyła nasz dostęp do informacji, ale w żaden sposób nie poszerzyła możliwości ich przetworzenia - mówi w rozmowie prof. Magdalena Szpunar z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jakie zmiany zachodzą w naszym mózgu, z związku z ciągłym „byciem online”?
Długotrwałe korzystanie z internetu wywołuje zmiany w neuronalnej budowie mózgu. Wiele badań wskazuje na to, iż kiedy jesteśmy online, mamy do czynienia z pobieżną lekturą, przeskokami myślowymi, trudnościami z koncentracją i jedynie powierzchownym przyswajaniem informacji. Cyfrowa kultura poszerzyła nasz dostęp do informacji, ale w żaden sposób nie poszerzyła możliwości ich przetworzenia.

Jakie mogą być konsekwencje tych zmian?
Obniżające się zdolności intelektualne intensywnych użytkowników internetu zostały określone mianem cyfrowej demencji. Długotrwałe korzystanie z technologii cyfrowych negatywnie wpływa na nasz umysł i cielesność. Umysł może się rozwijać prawidłowo tylko wtedy, gdy jest odpowiednio stymulowany. Nadmiar informacji i ułatwienie dostępu do niej sprawia, że umysł ulega stopniowej degradacji. Z powodu braku mobilizujących go do pracy bodźców zaczyna funkcjonować mniej sprawnie, zanikać. Przenoszenie odpowiedzialności na technologię za wyszukanie określonych treści, sprawia, że myślimy mniej chętnie i efektywnie. Cyfrowa demencja widoczna jest m.in. poprzez to, iż niechętnie wysilamy nasz umysł, by pamiętać informacje - w dowolnej chwili możemy je znaleźć online.

W dalszej części tekstu:

 • Dlaczego internautom coraz trudniej jest "zatracić się" w książce?
 • Na czym polega syndrom złego świata?
 • Co wywołuje w nas lęk i poczucie zagrożenia?
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Paulina Padzik

Dziennikarka "Gazety Krakowskiej", laureatka konkursu Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. Zajmuje się tematami społecznymi i interwencyjnymi - nie tylko lokalnie. Pisze też o ciekawych ludziach i miejcach. Prowadzi programy wideo: "Zakaz wstępu" i "Dzieci mówią jak jest". Znasz sprawę, którą warto opisać lub chcesz coś zgłosić? Napisz do mnie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.