Artur Drożdżak

Internetowy kantor, czyli znikające pieniądze Polaków z Wielkiej Brytanii

Internetowy kantor, czyli znikające pieniądze Polaków z Wielkiej Brytanii
Artur Drożdżak

„Pasożytnicza firma”, „oszukali mnie”, „od trzech miesięcy umiejętnie zwlekają z przelewem” - to garść komentarzy osób poszkodowanych przez Arkadiusza R. który prowadził Intransfer24, internetowy kantor walut. Zostaje pytane, gdzie przepadły pieniądze - 1 mln 100 tys. zł?

Arek mógł być spokojnie człowiekiem sukcesu, ale w biznesie szczęście jest równie ważne jak rozsądek i uczciwość. 30-latkowi brakło tych elementów i teraz ze swoich interesów tłumaczy się na sali rozpraw Sądu Okręgowego w Krakowie.

Nie jest sam, bo obok niego zasiada oskarżona jego żona, 26-letnia Anna. Młodzi ludzie nie przyznają się do winy, ale wydaje się, że prokurator zebrał mocne dowody przeciwko nim, pozostaje tylko wymiar kary.

Oferta kantoru Intransfer 24

Dla poszkodowanych bardziej istotne jest odzyskanie pieniędzy, które stracili, ale Arek jak mantrę powtarza, że chciałby je oddać ludziom, ale kłopot w tym, że są na jego kontach zablokowanych przez brytyjskie banki. Podobno to 500 tys. zł. Większość jego klientów to osoby, które wyjechały do Wielkiej Brytanii zarobkowo i dorobek życia chciały transferować na konta, które miały w Polsce. Wiadomo, na granicy trzeba zgłaszać waluty, rozliczać się z ich posiadania i wywozu. Intransfer24, czyli kantor internetowy Arka gwarantował, że zarobione funty zostaną przewalutowane po korzystnym kursie na złotówki i natychmiast będą wpłacone na konto nadawcy. Stosowne kwoty można już wtedy pobrać w bankomatach w kraju.

Arek pobierał od tego prowizję i tak zarabiał gdzieś od roku 2013. Jest po wyższych studiach, pochodzi z Sanoka na Podkarpaciu, sam kiedyś pracował w Szkocji, stąd znał problem Polaków jak przewieźć zarobione funty do ojczyzny.

Strach przed brexitem

Klientów miał coraz więcej, bo zaczęły się pojawiać pogłoski o brexicie, czyli wyjściu Anglii z Unii Europejskiej i niepewni przyszłości Polacy kombinowali co robić z zagranicznym zarobkiem.

Początkowo Arek realizował zlecane przelewy. Na stronie internetowej firmy podawał nazwy partnerów, chwalił się zakresem działalności i bezpieczeństwem usług. Były tam dane pracowników: Sylwii D. i Mariusza W. Z czasem wyszło na jaw, że to zmyślone postacie. Biuro funkcjonowało przy ul. Kalwaryjskiej w Krakowie, ale to był też był wirtualny twór.

Kłopoty zaczęły się gdzieś w czerwcu 2016 r., gdy Arek podpisał umowę z Oskarem D. na przewalutowanie 440 tys. zł na funty. Oszołomiony kwotą Arek postanowił z niej najpierw spłacić swoje zobowiązania finansowe wobec innych klientów, a potem część sumy zainwestował na giełdzie. Pieniądze przepadły.

Czytaj dalej! 

W jakie kłopoty wpadli poszkodowani?

Jaki wyrok grozi podejrzanym? 

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Artur Drożdżak

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

KAROLINA F

500tys zl???? kolejne klamstwo!pewnie bawil sie na swoim weselu za nasze pieniadze a reszta poszla na hazard

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.